ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Święty” - Gniezno i Poznań „zagrają” w filmie kryminalnym o tajemnicy ze schyłku PRL

HistoriaAktualności18 lutego 2022, 12:00   red. - inf. prasowa985 odsłon
„Święty” - Gniezno i Poznań „zagrają” w filmie kryminalnym o tajemnicy ze schyłku PRL
Kadr z filmu fot. Rafał Pijański

Wiosną 1986 roku tą sprawą żyła cała Polska – z gnieźnieńskiej katedry został skradziony symbol kultu - wykuta w srebrze figura Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Napięta sytuacja w kraju – dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki – sprawia, że zarówno władzom państwowym, jak i kościelnym zależy na szybkim rozwiązaniu sprawy. Do rozwikłania zagadki przystępuje porucznik Milicji Obywatelskiej Andrzej Baran. To najtrudniejsza sprawa w jego karierze, a w trakcie śledztwa sytuacja staje się coraz mniej  oczywista… Inspirowany prawdziwymi zdarzeniami sprzed ponad 35 lat film „Święty” reżyseruje Sebastian Buttny. Partnerem realizacji obrazu jest  Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W głównych rolach występują Mateusz Kościukiewicz („Wszystko, co kocham”, „Amok”), Lena Góra („Król”), Dobromir Dymecki „Cicha Ziemia” i Leszek Lichota („Wataha”, „Boże Ciało”).

Zdjęcia autorstwa Łukasza Gutta - nagrodzonego Złotym Lwem w na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni -  realizowane są w między innymi w gotyckich wnętrzach katedry gnieźnieńskiej. To pierwszy raz, gdy w tej świątyni został zaaranżowany plan zdjęciowy. Zgodę wyraził Prymas Wojciech Polak, który patronuje filmowi.

Film nie tylko opowiada o historii z Wielkopolski, ale jest też realizowany w naszym regionie i tutaj powstają wszystkie zdjęcia. 29 dni zdjęciowych w Poznaniu i Gnieźnie to półtoramiesięczny pobyt ekipy w Wielkopolsce i kilkadziesiąt  lokacji. W „Świętym” zobaczymy m.in. katedrę gnieźnieńską, Pałac Prymasowski,  a także tamtejsze seminarium i koszary. W Poznaniu hala Arena będzie… lotniskiem. Odnajdziemy też tkankę miejską stolicy Wielkopolski, m.in okolice ulicy Gwarnej, Okrąglak oraz biurowiec Alfa, będący siedzibą redakcji gazety, w której pracuje główna bohaterka – Jola Baran. Komenda milicji została zlokalizowana w Kiekrzu.

Producentem jest Izabela Kiszka-Hoflik z IKH Pictures Production, koproducentami TVP SA, CETA, Dolnośląski Fundusz Filmowy oraz węgierski Matrix Film.

Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Węgierski Instytut Filmowy. Partnerem realizacji filmu jest  Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Premiera w kinach planowana jest na wiosnę 2023.

Autor załączonych zdjęć: Rafał Pijański



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 180

  • 82
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 92
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3