ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Prof. Rocco Buttiglione wygłosił wykład w Instytucie Prymasa Józefa Glempa

Informacje lokalneAktualności5 maja 2024, 15:00   red. - inf. prasowa407 odsłon
Prof. Rocco Buttiglione wygłosił wykład w Instytucie Prymasa Józefa Glempa
 fot. Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu

Trzeciego maja w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu odbyło się spotkanie z prof. Rocco Buttiglione – politykiem, filozofem, przyjacielem Jana Pawła II, byłym ministrem w rządzie włoskim oraz ks. prof. Alfredem Wierzbickim – filozofem i poetą z UMCS w Lublinie. pt. Hermeneutyka ciągłości. Między Papieżem Franciszkiem a Janem Pawłem II.

Wydarzenie rozpoczął Piotr Turowski - opiekun Instytutu - witając czcigodnych prelegentów oraz wszystkich przybyłych na spotkanie inowrocławian i gości. W pierwszej części spotkania wykład wygłosił prof. Rocco Buttiglione.

W czasie wystąpienia uczony wskazywał, że istnieje fundamentalna jedność nauczania między aktualnym Biskupem Rzymu a Papieżem z Polski. Rzekome sprzeczności między nimi wynikają ze zbyt powierzchownego rozumienia podejścia obu papieży do teologii wyzwolenia oraz niezrozumienia przesłania adhortacji Amoris Laetitia. Włoski filozof, który blisko współpracował z Janem Pawłem II, podkreślał że ta sama prawda przez tych dwóch papieży jest artykułowana w odmiennej sytuacji historycznej i za pomocą innych słów. Rocco Buttiglione akcentując ciągłość nauczania między Franciszkiem a Janem Pawłem II zaznaczył, że nie można zaprzeczyć oryginalności każdego z nich, a świadczy o tym chociażby to że Papież Argentyńczyk i Papież Polak bardzo mocno zakorzenieni są w kulturze i historii własnych narodów. Na zakończenie wykładu powiedział: - Jeśli słuchamy utworu muzycznego (np. La Traviata Verdiego) pod dyrekcja wielkiego maestro, np. Riccardo Mutiego, i porównujemy go z tym samym utworem pod dyrekcją innego wielkiego maestro, np. Manfreda Honecka, natychmiast zdajemy sobie sprawę z różnic, ale także z faktu, że podkreślają różne aspekty tej samej muzyki, a muzyka nie jest ani Mutiego, ani Honecka, ale Verdiego. Podobnie każdy papież stawia własne akcenty, ale Tajemnica, która je łączy, i do której prowadzi jest ta sama: Odkupiciel Świata, Jezus Chrystus, który jest centrum kosmosu i historii.

Następnie głos zabrał ks. prof. Alfred Wierzbicki, który poczynił autorski komentarz do wystąpienia swojego nauczyciela, pod kierunkiem którego pisał doktorat, Rocca Buttiglione. Wskazywał na celność analizy włoskiego filozofa dodając do niej kilka własnych przemyśleń.

W drugiej części spotkania pytania mogli zadawać uczestnicy wykładów. Po zakończeniu wydarzenia wielu spośród audytorium ustawiło się w kolejce po autograf.

PROF. ROCCO BUTTIGLIONE – filozof, wykładowca akademicki, przyjaciel Jana Pawła II, minister ds. europejskich oraz minister kultury w rządzie premiera Włoch Silvio Berlusconiego

KS. PROF. ALFRED WIERZBICKI – filozof, poeta, przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Etyki KUL, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL (2006 -2014). Profesor UMCS w Lublinie.


Fot. Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 134

  • 114
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 14
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3