ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Mauzoleum Pamięci Harcerstwa w Skulsku

HistoriaFelieton14 czerwca 2023, 9:00   red. Paweł Becker1347 odsłon
Mauzoleum Pamięci Harcerstwa w Skulsku
 fot. Paweł Becker

W wielkopolskiej wsi Skulsk mieści się niezwykłe, jedyne w Europie miejsce upamiętniające najważniejsze postaci z dziejów polskiego harcerstwa. Ponad 600 tabliczek świadczy o postaciach, które przez lata tworzyły ruch harcerski na ziemiach polskich. W miniony weekend odsłonięto kolejne 20 tabliczek.

Skulsk to gminna wieś w powiecie konińskim. Przy tutejszym kościele narodzenia NMP utworzono 1997 roku Miejsce Pamięci Harcerstwa, które w 2000 roku podniesiono do rangi Mauzoleum Pamięci Harcerstwa. Wzniesiono wówczas neorenesansowy budynek, w którym umieszczono kolumnadę z wizerunkami świętych (m.in. Hubertem i Jerzym), ołtarz polowy oraz miejsce pamięci w formie kaplicy.

Na ścianach mauzoleum umieszczono tabliczki upamiętniające najważniejsze postaci z dziejów harcerstwa. Co roku umieszczane są kolejne, na wniosek kręgów seniorskich zrzeszonych we Wspólnocie Skulskiej, komend chorągwi i harcerskich komisji historycznych. W ten sposób upamiętniono już ponad 600 postaci. Są też tabliczki „zbiorowe” jak ta mówiąca o tragicznej śmierci harcerek na jeziorze Gardno. Ponadto w jednej z nisz mauzoleum umieszczono urny z ziemią z miejsc kaźni, rozstrzeliwań harcerzy, z cmentarza na Rossie czy Powązek. Swoje miejsce znaleźli też kapelani harcerscy upamiętniani na jednej ze ścian. Swoje popiersie ma tam ks. hm. Antoni Bogdański, dawny komendant Chorągwi Włocławskiej.

W sobotę 10 czerwca 2023 roku do Skulska ponownie zjechali harcerscy seniorzy z całej Polski, by dokonać odsłonięcia tabliczek. Po uroczystym apelu z udziałem władz gminnych, nastąpił przemarsz ze sztandarami na czele do miejscowego kościoła. Tutaj harcerski kapelan Torunia, ks. hm. Józef Nowakowski odprawił mszę, po której zgromadzeni goście przeszli pod mauzoleum. Tam po odegraniu hymnu państwowego odczytano listę dwudziestu postaci upamiętnionych tabliczkami epitafijnymi. Są to: Zygmunt Bolewicki, Andrzej Briks, Włodzimiera Dobaczewska, Paweł Domagalski, Jaromir Durczewski, Antoni Gendek, Daniel Głowacki, Waldemar Kaczmarek, Tadeusz Kołacki, Zofia Kopeć, Zbigniew Krall, Kazimierz Kwiatek, Jerzy Majewski, Adam Mrowiec, Paweł Napieralski, Antoni Podemski, Bogdan Pomianowicz, Stanisław Stryszyk, Zbigniew Zbieranek, Roman Zientarski.

Idea upamiętniania ważnych postaci w jednym miejscu nie jest niczym nowym – wszak nasi królowie chowani byli w większości w obrębie katedry wawelskiej, niedawno przeniesiono szczątki prezydentów Polski na uchodźstwie w jedno miejsce w podziemiach warszawskiej Świątyni Opatrzności, swoje panteony mają Wielka Brytania, Francja i Portugalia. Przeważnie jednak są to miejsca zbudowane na długiej tradycji. Skulskie mauzoleum tymczasem powstało całkowicie od podstaw, w miejscu, które nie zapisało się szczególnie w dziejach polskiego ruchu harcerskiego. Dlatego właśnie jest to miejsce wyjątkowe.


Fot. P. Becker



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 151

  • 77
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 73
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3