ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Wągrowiec na europejskim szlaku turystycznym

AktualnościAtrakcje turystyczne31 sierpnia 2022, 16:00   red. - inf. prasowa561 odsłon
Wągrowiec na europejskim szlaku turystycznym
 fot. Marcin Krzepkowski/źródło: wagrowiec.eu

Dzięki bogatemu dziedzictwu cysterskiemu miasto i gmina Wągrowiec mają szanse znaleźć się w wielu europejskich przewodnikach turystycznych. Pomoże w tym otwarcie, już w najbliższych tygodniach, pieszego szlaku cysterskiego, który został wytyczony przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu w ramach projektu „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę”.

Cysterska trasa turystyczna ma mieć około 5 km długości i będzie jedną z kilkunastu tras tego typu utworzonych przez partnerów projektu „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę”. Przypomnijmy, że uczestniczy w nim 18 ośrodków związanych z dziedzictwem cysterskim, m.in. z Niemiec, Czech, Francji, Słowenii i Austrii. Polskę reprezentują w projekcie jedynie miasto i gmina Wągrowiec. Chociaż formalne otwarcie liczącego około 1300 km szlaku turystycznego nastąpiło w maju, to poszczególne jego składniki otwierane są sukcesywnie w poszczególnych ośrodkach biorących udział w projekcie. Tak dzieje się m.in. w Wągrowcu.

Podczas uroczystości otwarcia wągrowieckiej nitki szlaku cysterskiego, planowanej jeszcze we wrześniu, przewidziane są między innymi warsztaty witrażu, wystawa planszowa Retrospekcja wągrowieckich festynów cysterskich, wykład poświęcony projektowi oraz cysterskiemu krajobrazowi oraz oficjalne przekazanie repliki pieczęci konwentu cystersów wągrowieckich z XVIII wieku Burmistrzowi Miasta Wągrowca i Wójtowi Gminy Wągrowiec. Uroczystość, wpisującą się w 30. jubileuszową edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”, mają dopełnić koncert organowy oraz pierwszy rajd nową trasą cysterską.

Szczegóły tego wydarzenia wkrótce.

***

Przypomnijmy, że zawiązana współpraca pomiędzy osiemnastoma ośrodkami pocysterskimi jest ukierunkowana na zwiększenie świadomości na temat historycznego krajobrazu kulturowego, jego promocji, promocji turystyki i nadania nowego impulsu dla rozwoju ośrodków uczestniczących w projekcie.  Dwuletni program działań obejmuje m.in. badania zachowanych elementów krajobrazu pocysterskiego, zadania promocyjne, edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę i europejski szlak łączący krajobrazy klasztorne ze wschodu na zachód na odcinku 1300 km.

W przypadku dziedzictwa cysterskiego na ziemi wągrowieckiej wyjątkowy w skali europejskiej jest zachowany układ urbanistyczny miasta klasztornego, z systemem wodnym ukształtowanym w wyniku działalności cystersów. Znakomitym wyróżnikiem naszego dziedzictwa jest również zachowany krajobraz otoczenia najstarszego polskiego ośrodka cysterskiego w Łeknie. Podjęcie badań nad zagadnieniem krajobrazu cysterskiego umożliwi identyfikację kolejnych elementów krajobrazu pocysterskiego na terenach należących niegdyś do klasztoru. Koordynacją projektu z ramienia Miasta Wągrowca zajmuje się Muzeum Regionalne w Wągrowcu.


(źródło: wagrowiec.eu)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 139

  • 79
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 56
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3