ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Gmina Kłecko przywraca historyczny herb!

HistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego24 listopada 2023, 9:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa1575 odsłon
Gmina Kłecko przywraca historyczny herb!
 fot. Gmina Kłecko

Od 1 stycznia 2024 roku Gmina Kłecko będzie miała przywrócony historyczny herb! Gmina Kłecko nie wprowadza nowego ale przywraca poprawny herb znany z XVI i XIX-wiecznych pieczęci miejskich oraz uchwały miejskiej z 1933 roku. Wynika to faktu, że Gmina Kłecko otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej, co skutkowało pozytywną decyzją Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych. Przypomnijmy, że prace nad wzorem herbu trwały od stycznia 2021 roku.

Dotychczasowy błędny herb z rogiem myśliwskim i mitrą książęcą przyjęty w latach 90-tych XX wieku był powieleniem błędnego wzoru wprowadzonego przez władze pruskie II połowie XIX wieku (wzór herbu okazał się herbem Klecka na Białorusi).

Kłecko jako jedno z wielopolskich miast królewskich (lokacja ok. 1265 r. przez księcia Bolesława Pobożnego) obok Gniezna, Kcyni czy Obornik może poszczycić się proweniencją piastowską i używać białego orła w swoim herbie. O piastowskich korzeniach tego miasta świadczy również piastowski gród z X wieku, który bronił dostępu do Gniezna od północy i leżał na ważnym szlaku handlowym prowadzącym do Kołobrzegu.

Poprawny herb Gminy Kłecko zostanie przywrócony z początkiem 2024 r. Gmina Kłecko nie wprowadza nowego ale przywraca poprawny herb znany z XVI i XIX-wiecznych pieczęci miejskich oraz uchwały miejskiej z 1933 roku informuje Bartosz Borowiak z Referatu organizacyjnego, promocji, spraw obywatelskich, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko.

Wynika to faktu, że Gmina Kłecko otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej, co skutkowało pozytywną decyzją Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych. Przypomnijmy, że prace nad wzorem herbu trwały od stycznia 2021 r.

Do tej pory, w ramach prowadzonych działań informacyjnych, otwarto plenerową wystawę na kłeckim rynku, wydano folder dla dzieci, zorganizowano panel historyczny oraz powstało nagranie video dla mieszkańców gminy.


(źródło: Gmina Kłecko)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 90

  • 49
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 16
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 25
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3