W Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się konferencja pod hasłem „Dziś dla Jutra” zorganizowana przez Stowarzyszenie Młoda Lewica. Głównym tematem dyskusji były kwestie związane z dyskryminacją. Gośćmi spotkania byli posłowie: Katarzyna Ueberhan i Tadeusz Tomaszewski.
– Spotkanie pod hasłem „Dziś dla Jutra” ma na celu pokazanie problemu dyskryminacji i w jaki sposób z tą dyskryminacją sobie radzić. Mamy także zamiar edukować w jaki sposób tej dyskryminacji przeciwdziałać. Spodziewamy się, że osoby, które wyjdą z dzisiejszego spotkania będą mądrzejsze o tę wiedzę, bardziej poinformowane i wyedukowane – mówi Ewelina Warda, członkini Stowarzyszenia Młodej Lewicy, odpowiedzialna za kontakty z mediami w powiecie gnieźnieńskim. – W naszym otoczeniu jest dużo dyskryminacji, bo wszędzie możemy się z nią spotkać – dodaje Aleksandra Szczepaniak, członkini Stowarzyszenia Młodej Lewicy, koordynatorka na powiat gnieźnieński.
– Gdzie w Gnieźnie można się spotkać z tą dyskryminacją? –pytamy. – Na przykład w szkołach, gdzie są osoby ze środowiska LGBT Plus i są obrażane przez rówieśników. Zdarza się też dyskryminacja wśród nauczycieli właśnie takich osób – wyjaśnia A Szczepaniak. – I macie takie przykłady udokumentowane? – dopytujemy. – Nie tylko, ale ja sama też byłam w życiu dyskryminowana przez rówieśników. Moi znajomi też – dodaje.
Patronem wydarzenia „Dziś dla Jutra” był Tadeusz Tomaszewski, poseł na Sejm RP. – Stowarzyszenie Młoda Lewica od ponad roku organizuje takie spotkania w przestrzeni publicznej „Dziś dla Jutra”. Młodzi podejmują rozmowę przede wszystkim o różnych problemach dotyczących nierówności. Nierówności związanej z niepełnosprawnością, nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, czy nierównym dostępem do edukacji. Mowa jest także o wszystkich rodzajach dyskryminacji. Dyskryminacji z powodu płci, czy narodowości – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. – To jest odważna inicjatywa, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Oni na samym starcie swojego życia odbierają, że mając inny kolor włosów, czują się dyskryminowani. Czują się również odrzucani przez część środowiska, zwłaszcza ich przeciwników z prawej strony sceny politycznej. Dlatego organizują tego typu debaty i spotkania, chcąc jakby powiedzieć, że można się przeciwstawić wszelkiego rodzaju dyskryminacji, a szczególną rolę powinna odgrywać władza publiczna. W ten sposób zapraszają do tej debaty radnych i parlamentarzystów – dodaje.
W spotkaniu, oprócz posła T. Tomaszewskiego wzięła udział posłanka Katarzyna Ueberhan z Nowej Lewicy oraz Mariusz Mądrowski, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i Stanisław Dolaciński, radny miasta Gniezna.
W ramach programu odbył się panel dyskusyjny podzielony na trzy części. Panel nosił tytuł: Jak stworzyć inkluzywną przyszłość? Odbył się również quiz o tolerancji z nagrodami. Osoby uczestniczące w wydarzeniu otrzymały także pakiet obywatelski w postaci flagi Polski i Konstytucji RP.
Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Młoda Lewica. – Nasze stowarzyszenie jest młodzieżówką Nowej Lewicy. Nasza młodzieżówka chce zachęcić ludzi, by byli bardziej tolerancyjni. Chcemy pokazać, że my jako ludzie młodzi, mamy siłę i chęci do walki z różnymi złymi sprawami – podkreśla A. Szczepaniak.
Stowarzyszenie Młoda Lewica w Gnieźnie tworzy obecnie kilka osób. Do organizacji mogą należeć osoby w wieku od 15 do 25 lat.
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!