Wielkim zainteresowaniem cieszy się, otwarta niedawno na parkanie powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, wystawa prezentująca kujawskie legendy. Wakacje są świetnym czasem, aby wybrać się na ul. Solankową z dzieckiem i… poczytać mu bajki.
- Żaczek znający opowieści o wielkiej mocy złotych jabłek, wykorzystał je do pokonania bestii. Dzielny żaczek zdobył szklany szczyt, poślubił ową królewnę i sam został królem – tak kończy się bajka autorstwa Jana Kasprowicza „O szklanej górze”, która jest jedną z dziesięciu zilustrowanych w nowej odsłonie corocznej akcji „ożywiania obrazów”.
Dwa lata temu w nietypowy sposób prezentowano obrazy z kolekcji muzeum, w poprzednim roku – znamienitych mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego lub ludzi, którzy byli z nim związani. Teraz odtwarzane są kujawskie legendy.
- Powiat Inowrocławski ma bardzo bogaty dorobek kulturalny, a jednym z jego elementów są, osadzone w naszym regionie, legendy i baśnie. Niektóre z nich są zapewne większości mieszkańcom znane, bo przecież opowieść „O Popielu i myszach” czy posiadająca historyczny kontekst baśń „O śpiącym wojsku w Mątwach” to ludowe przekazy, które swoim dzieciom opowiadała niejedna mama. Postanowiliśmy te najbardziej popularne kujawskie legendy przybliżyć w corocznym cyklu – mówi Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
Od niedawna na parkanie powiatowego muzeum przy ul. Solankowej przeczytać można dziesięć legend, a dzieci z zainteresowaniem oglądają ich fotograficzne interpretacje. Jest historia o skrzacie opiekującym się końmi, czarnoksiężniku i jego uczniu czy obrusiku, kuraszku i kijkach. Dzieci dowiedzą się też, kim była Rzepicha oraz Popiel. Mogą także zobaczyć, jak mógł wyglądać żarłoczny potwór z Gopła.
W rolach modeli występują dzieci uczęszczające na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka.
- Warto sięgnąć po kujawskie legendy i czytać je naszym dzieciom i wnukom „na dobranoc”. Mądrość w nich zawarta jest przecież ponadczasowa. Ponadto opowiadają o miejscach, które znajdują się tuż obok nas, w Powiecie Inowrocławskim – podkreśla Starosta Wiesława Pawłowska.
Akcja „ożywiania obrazów” została dostrzeżona przez Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego, który wyróżnił, na wniosek Starosty Inowrocławskiego, dwie zaangażowane w nią powiatowe placówki - Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka – podczas niedawnej Gali Nagród Marszałka w Toruniu.
Fot. Powiat Inowrocławski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!