ReklamaA1 - baner

Łąkie – urokliwa wieś z siedliskiem

Atrakcje turystycznePrzyroda15 października 2020, 12:00   red. Damian Rybak930 odsłon
Łąkie – urokliwa wieś z siedliskiem
 fot. Damian Rybak

Łąkie – malowniczo położona wieś sołecka nad jeziorem o tej samej nazwie, 3 km na południowy zachód od Strzelna. Dawniej osada należała do klasztoru Norbertanek w Strzelnie, mówią o tym wzmianki m.in. z 1356 r., 1377 r. i 1557 r. W połowie XIX w. była zasiedlona przez kolonistów niemieckich, którzy za szkołą założyli cmentarz ewangelicki.

Nekropolia przez wiele lat była zarośnięta i zdewastowana, obecnie jest uporządkowana dzięki pracy społecznej mieszkańca wsi – Mikołaja Kulpa. Dzisiejsze całe sołectwo ma całkowitą powierzchnię 4583 ha (w tym 1138 ha grunty orne, pod zabudowę i drogi, - wsi Łąkie oraz 3445 ha lasów) i liczy 334 mieszkańców.

Do sołectwa Łąkie należą wsie, przysiółki i osady: Miradz, Kurzebiela, Ziemowity, Zofijówka, Tomaszewo, Wybudowanie Łąkie (dawniej również Wiliamowo). W Łąkiem znajdują się: murowana leśniczówka z XX w. w Kurzebieli, pozostałości po tartaku, zakład ślusarski, zakład betoniarski w Zofijówce, zakład produkcyjno-handlowy z tworzyw sztucznych, strzelnica Koła Racjonalnego Łowiectwa, oraz sklep spożywczo-przemysłowy.

Kaplica w szkole

W murowanej szkole z początku XX w. funkcjonuje kaplica pw. św. Alojzego i św. Jana Pawła II, a we wsi znajdują się dwa krzyże przydrożne (przy kaplicy drewniany krucyfiks wyrzeźbiony przez wybitnego artystę i farmaceutę Jana Harasimowicza). W okolicznych lasach znajdują się Miejsca Pamięci Narodowej. Przez wieś przebiega Szlak św. Jakuba, przyrodniczy Szlak Jerzego Wojciecha Szulczewskiego, oraz szlak rowerowy wokół jeziora.

Wieś leży nad Jeziorem Łąkie, gdzie głownie dla mieszkańców powstało  kąpielisko z plażą. Tutejsze jezioro obfituje w ryby: liny, leszcze, zdarza się też okoń; wiele pomostów sprzyja przyjemnemu wędkowaniu i zregenerowaniu sił na dwóch kąpieliskach – od strony lasu i wsi. Latem, dzięki inicjatywie sołtysa nad wodą odbywają się wydarzenia kulturalno-rozrywkowe (zabawy, puszczanie wianków, zawody wędkarskie itp.). Od strony wsi, nad jeziorem do dyspozycji mieszkańców i turystów jest: miejsce biwakowe z ławami i stołami, wydzielone i zagospodarowane miejsca na grill i ognisko, piaszczysta plaża, kąpielisko niestrzeżone, oraz strefa sportu i rekreacji na plaży - boisko do siatkówki plażowej lub badmintona, a także huśtawki dla dzieci.

Siedlisko

Z drugiej strony jeziora, od strony lasu powstało Siedlisko „U Jagodzińskich pod Borym”. To malownicze miejsce leżące we wsi Łąkie, od 2012 roku jest własnością rodziny Lidii i Dariusza Chudzińskich ze Strzelna. Siedlisko położone jest na niecałych 2 ha gruntu w otoczeniu przepięknych, prastarych lasów miradzkich.

W tym uroczym zakątku funkcjonuje także Stowarzyszenie „Ecce Homo”, którego prezesem jest pani Lidia. Celem stowarzyszenia jest działalność kulturalno-oświatowa, pedagogiczna, edukacyjna, charytatywna na rzecz rozwoju, aktywizacji i integracji społeczeństwa lokalnego, poprawa jakości życia, podnoszenie świadomości i wykorzystanie aktywności społecznej oraz zachowanie i wykorzystanie zasobów dziedzictwa przyrody, tradycji i kultury, wzmacnianie lokalnego kapitału społecznego. Nieruchomość dzięki stowarzyszeniu zamieniana jest sukcesywnie w  kompleks terapeutyczno-rehabilitacyjny, składający się ze stajni i terenów do hipoterapii. Wykwalifikowani pracownicy i instruktorzy prowadzą zajęcia nauki jazdy konnej i szeroko pojętej hipoterapii - zarówno dla dzieci jak i dorosłych, szczególnie dzieci dotknięte autyzmem i jego spectrum, oraz osoby z różnymi niepełno sprawnościami. Pan Dariusz w wolnej chwili zajmuje się przepiękną pasieką, w której powstanie poświęcił wiele serca, oraz sadem, gdzie uprawia tradycyjne, polskie odmiany drzew owocowych. Małżeństwo wspólnie, z zaangażowaniem dzieci dba o ogród warzywny i kwiatowy.

Stowarzyszenie pozyskało fundusze na niekomercyjną infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną, w ramach której powstało miejsce wypoczynku dla cyklistów i pieszych wędrujących szlakiem wokół Jeziora Łąkie.

W miejscu tym pobudowano drewniane ławy i stoły, parking dla rowerów oraz kapliczkę z drewnianą figurką Chrystusa frasobliwego autorstwa Robeta Sadło z lubelszczyzny. U podnóża kapliczki, na granitowej płycie wyryte są piękne słowa z wiersza C.K. Norwida o tęsknocie za ukochaną Ojczyzną. Chrystus Frasobliwy w ikonografii przedstawiany jest w pozycji siedzącej, rozmyślający z głową opartą na dłoni, na głowie ma założoną koronę cierniową, natomiast na ciele widoczne są ślady biczowania.

W miejscu dzisiejszego gospodarstwa rekreacyjnego, dawniej istniała trzyzagrodowa osada nazywana „Nad Wodą” z siedliskiem „U Jagodzińskich Pod Borym”. Pod koniec XIX wieku, w sąsiedztwie dwóch kolonistów pruskich zamieszkał Polak Jakub Jagodziński z żoną Marianną z Sulińskich. Wtedy też pojawiła się ta druga nazwa siedliska, która została zapamiętana i utrwalona do tego urokliwego miejsca.


Fot. D. RybakJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner