ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Łabiszyńskie spotkania z Historią” po raz pierwszy w Pałacu Lubostroń!

AktualnościAtrakcje turystyczneWydarzenia i imprezy12 kwietnia 2024, 14:00   red. Joanna Bejma1291 odsłon
„Łabiszyńskie spotkania z Historią” po raz pierwszy w Pałacu Lubostroń!
 fot. nadesłane

Po kilkuletniej przerwie wracają - w całej okazałości - „Łabiszyńskie Spotkania z Historią”. Znowu będziemy świadkami lekcji historii na żywo z rekonstruktorami, sprzętem pancernym i pirotechnicznymi inscenizacjami z czasów II wojny światowej. Zapraszamy w dniach od 31 maja i 1 czerwca, do Łabiszyna. Ostatni dzień „Spotkań” odbędzie się 2 czerwca w lubostrońskim kompleksie pałacowo – parkowym.

„Łabiszyńskie Spotkania z Historią” to wydarzenie, na które składa się cykl rekonstrukcji historycznych przypominających wybrane epizody z okresu II wojny światowej. Wydarzenie zostało zapoczątkowane w listopadzie 2011 roku inscenizacją na miejscowym Rynku. Wtedy członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej AA7 (główny organizator) wraz z Łabiszyńską Aktywną Młodzieżą pokazali, jak mogło wyglądać wyzwolenie miasteczka w 1945 roku. Temat chwycił na tyle, że dość szybko ŁSzH urosły do rangi najważniejszego święta polskich i nie tylko rekonstruktorów, przepełnionego historią kilkudniowego formatu, jednego z najważniejszych i najlepszych tego typu w Polsce i Europie.

I tak oto, po okresie pandemii, a potem także po przerwie związanej z wybuchem wojny na Ukrainie, to historyczne święto wraca. I ku zadowoleniu miłośników historii i militariów z prawdziwym przytupem. Jak informują organizatorzy, za sprawą dwóch inscenizacji o bohaterskiej postawie ułanów, strzelców konnych i pancernych 10. Brygady Kawalerii, w tym roku  przypomniane zostaną dokonania generała Stanisława Maczka.

W ten sposób oddany zostanie hołd dowódcy i żołnierzom pierwszej polskiej, wielkiej jednostki zmotoryzowanej, której szlak bojowy wiódł od Jordanowa, poprzez Szampanię, Wielką Brytanię, Normandię, Bredę, aż po Wilhelmshaven.

Oprócz inscenizacji nie zabraknie także tradycyjnych dioram, pokazów, wystaw. - Ale o wszystkich szczegółach będziemy mogli poinformować po 20 kwietnia, kiedy spotkamy się w Łabiszynie na spotkaniu roboczym i wraz ze stowarzyszeniem AA7 będziemy rozmawiać, jakie mają dokładne koncepcje. Z pewnością jednak, już dziś, w niedzielę 2 czerwca, możemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do kompleksu pałacowo – parkowego w Lubostroniu. Tu odbędzie się ostatni dzień imprezy – oświadczył Jacek Idzi Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 173

 • 73
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 27
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 73
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3