ReklamaA1

Kwieciszewo – historyczne pogranicze Kujaw i Wielkopolski

HistoriaAtrakcje turystyczne20 października 2020, 13:00   red. Damian Rybak2627 odsłon2 Komentarzy
Kwieciszewo – historyczne pogranicze Kujaw i Wielkopolski
Kościół pw. św. Marii Magdaleny -  fot. Damian Rybak

Kwieciszewo – wieś przy drodze krajowej nr 15, administracyjnie położona w gminie Mogilno, przez którą przepływa rzeka Noteć wpadająca na północy wsi do Jeziora Bronisławskiego. Przez miejscowość przebiega historyczna granica oddzielająca Wielkopolskę od Kujaw.

Wieś pierwotnie była własnością książęcą, od 1145 r. własnością kanoników regularnych w Trzemesznie, w 1342 r. otrzymała lokację miejską z rąk króla Kazimierza Wielkiego, którą utraciła podczas zaborów w 1873 r.

Kościół ewangelicki

W miejscowości znajdują się dwa zabytkowe kościoły – ewangelicki z początku XIX w. (1834 r.) i kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny z XVI w. Kościół  poewangelicki wybudowano w cegle, w stylu późnoklasycystycznym, zwrócony prezbiterium ku południu. Prezbiterium zamknięte jest wielobokiem, z zakrystią od zachodu, a do prostokątnej nawy głównej przylega czterokondygnacyjna wieża od północy. Obecnie kościół jest nieużytkowany. Od kilku lat planuje się w nim utworzyć centrum promocji i muzeum pogranicza kujawsko-wielkopolskiego.

Kościół parafialny

Kościół pw. św. Marii Magdaleny zbudowano w stylu późnogotyckim. Świątynia została wzniesiona z fundacji kapituły gnieźnieńskiej w 1522 r. (na miejscu wcześniejszej zbudowanej ok. 1326 r.), a konsekrowano ją w 1622 r. Jest to budowla orientowana, murowana z cegły, a do budowy prezbiterium użyto kamienia polnego. Nawę główną, pierwotnie trójprzęsłową, przedłużono o jedno przęsło ku zachodowi w 1913 r.

Kościół był wielokrotnie odnawiany po pożarach w latach 1708, 1833, 1877, 1905 i 1945. W ołtarzu głównym warto zwrócić uwagę na kopię obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2 poł. XVI w., namalowaną przez Leona Torwirta z Torunia, nazywaną przez mieszkańców Matką Boską Kwieciszewską. Pod chórem, na suficie znajduje się historyczne malowidło, które powstało prawdopodobnie na tysięczną rocznicę obchodów Chrztu Polski. Natomiast na jubileusz 1050-lecia tego ważnego wydarzenia w dziejach polskiego narodu, do parafii sprowadzono relikwie św. siostry Faustyny.

Dwie tablice

Mieszkańcy kwieciszewskiej parafii zawsze dumnie obchodzili historyczne rocznice. W kruchcie kościoła znajduje się wmurowana żeliwna tablica upamiętniająca 200-lecie zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, które obchodzono w 1883 r. W kraju pozostającym wówczas pod zaborami obchody te stały się prawdziwą manifestacją narodową. „VENI * VIDI * DEUS * VICIT” – tymi słowami Jan III miał listownie oznajmić papieżowi o swoim zwycięstwie pod Wiedniem. Jednak powiedzenie to jest znacznie starsze od Sobieskiego.

W podobny sposób cesarz Karol V (1500–1558) odniósł się do zwycięstwa w bitwie pod Muhldorf w 1547 r.; powiedział wtedy: „Veni, vidi, Deus vicit – Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężył Bóg”. Wcześniej, bo w 47 r. p.n.e., po bitwie pod Zelą, Juliusz Cezar powiedział: „Veni, vidi, vic - Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”. Po drugiej stronie kruchty znajduje się druga tablica poświęcona śp. ks. proboszcza Stanisława Kubińskiego, który złożył swoje życie za Wiarę i Ojczyznę zamęczony gazem w Dachau w 1942 r.

Obok świątyni znajduje się murowana z cegły dzwonnica z dwoma dzwonami. Jeden z dzwonów kościelnych odlał w 1711 r. toruński ludwisarz Henryk Wreden (ludwisarz ten odlewał także dzwony do Strzelna i Ostrowa).


Fot. D. Rybak



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

  • 19
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 3
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem