Tężnie w inowrocławskim Parku Solankowym stanowią jego główną atrakcję. To tutaj mieszkańcy, turyści i kuracjusze przychodzą, by z tarasu widokowego podziwiać częściową panoramę miasta i wdychać uzdrawiające aerozole. Te pomagają osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego, stany ogólnego wyczerpania. Wskazane są także dla osób zdrowych - wzmacniają odporność i zabezpieczają przed chorobami.
Inowrocławskie tężnie są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości. Tężnia uzdrowiskowa w Inowrocławiu została ostatecznie otwarta w 2001 roku po pracach trwających od 1994 roku, choć propozycja jej budowy padła już w 1984 roku.
Ten uzdrawiający obiekt ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o obwodzie 322 metrów i wysokości 9 metrów. Na szczycie, podobnie jak w Ciechocinku, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać częściową panoramę miasta i Parku Solankowego. A tej solankowej atrakcji najliczniej korzystają kuracjusze inowrocławskich sanatoriów.
W kwietniu 2020 rozpoczęto remont obiektu, w ramach którego przebudowano konstrukcję, wykonano nowa nawierzchnię tarasu widokowego i wymieniono tarninę na wszystkich 83 przęsłach.
Pompowana na szczyt tężni solanka spływa po tarninie którą wyłożone są jej ściany i pod wpływem wiatru i słońca powstaje naturalny solankowy aerozol. Zasięg oddziaływania tężni szacowany jest na 300 metrów, a zalecane jest przebywanie w odległości minimalnej od tężni (około 30 m) nie dłużej niż 15-30 minut.
Pod inowrocławskie tężnie może przyjść każdy zainteresowany, ponieważ – podobnie jak w przypadku całego Parku Solankowego – jest to bezpłatna, miejska atrakcja.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!