ReklamaA1ReklamaA1-2

Kup unikatową książkę „Zagadkowy Kolekcjoner”!

HistoriaKsiążki24 czerwca 2022, 14:30   red. Aleksandra Soberska2922 odsłon0 Komentarzy
Kup unikatową książkę „Zagadkowy Kolekcjoner”!
 fot. Media Lokalne

Nieznane historie związane z Działyniem w gminie Kłecko! Intrygujące opowieści dotyczące majątku Arcugowo koło Niechanowa! Unikatowe zdjęcia z majątku Popowo Ignacewo niedaleko Mieleszyna! Poznańskie zagadki Mariana Habera! Fascynujące opowieści związane ze Środą Wielkopolską! Do tego fantastyczne opowieści o świecie lat międzywojennych, który odszedł w 1939 roku… Opowieści o bezcennych dziełach sztuki, o Napoleonie, Paderewskim, Janie Kiepurze, Stelli Walasiewiczównie i innych niezwykłych osobowościach lat 20. i lat 30. XX wieku… To wszystko w książce „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” - najnowszej i wyjątkowej książce Karola Soberskiego.

Latem 1939 roku Marian Haber, właściciel majątku Kołdrąb na pograniczu Wielkopolski i Kujaw oraz jeden z największych kolekcjonerów dzieł sztuki dwudziestolecia międzywojennego ukrywa część swojej bezcennej kolekcji… 81 lat później, jesienią 2020 r., dziennikarz i eksplorator  Karol Soberski odnajduje archiwum Habera, które miało zaginąć w czasie II wojny światowej... Kilkanaście tysięcy dokumentów, zdjęć, listów, map i planów rzuca nowe światło na możliwość odnalezienia unikatowych skarbów…

Gdy późnym wieczorem M. Haber powrócił do swojego pałacu, wszedł do dwóch prawie pustych salonów, gdzie wcześniej mieściły się jego zbiory. Przez ostatnie lata jego kolekcja się rozrastała. Oprócz obrazów, porcelany i zegarów, które odziedziczył po zmarłym ojcu, w jego posiadaniu były także m.in. meble, dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej i muzealnej, obrazy, kryształy, sztychy, kolekcja muszli, militaria, rzeźby, trofea myśliwskie i jego ukochana kolekcja związana z „Orlątkiem”… –  Czy dobrze czynię, że ukrywam część mojej kolekcji? – pomyślał w duchu.

Ignacy Jan Paderewski, Stanisława Walasiewiczówna, Józef Piłsudski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak, Ignacy Mościcki, Arkady Fiedler, kard. August Hlond, prymas Polski, a do tego piękne kobiety, tajne schowki i niezwykłe wydarzenia... Książka „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” przenosi w świat nierozwiązanych zagadek historycznych, ukrytych dzieł sztuki, zatopionych skrzyń z porcelaną, mrocznych tajemnic II wojny światowej… Z Kolekcjonerem przekroczysz granicę nieistniejącego już świata, gdzie diamenty są wieczne, podobnie jak żądza ich posiadania...

Tajemniczy, barwny, zagadkowy, „zapalony kolekcjoner”, „Casanova” – to tylko niektóre określenia pasujące do człowieka, o którym jest ta książka. Współcześnie przyjęło się, że jeśli kogoś nie ma w Internecie, to ten człowiek nie istnieje. Marian Haber – bo o nim mowa – to postać, o której w wirtualnym świecie znajdziemy niewiele informacji. Ale ten człowiek istniał, działał, żył! I jak to się mówi, „czerpał z życia pełnymi garściami”.

Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami.

Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które autor odnalazł w październiku 2020 r. (archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów). Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.

O książce:

Format: B5
Liczba stron: 420
Cena: 60 zł za egzemplarz plus koszty wysyłki jednej książki - 15 zł.
Książka wydana na papierze kredowym

Wysyłka:
Przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.

Zamówienie należy wysłać na maila: zamowienia@turystykalokalna.pl

W razie pytań, prosimy o kontakt: 515-980-504Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 214

 • 187
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 26
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4