ReklamaA1-3

Ks. kan. Otton Szymków spocznie na cmentarzu w Łopiennie

AktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego13 stycznia 2022, 14:30   red. Karol Soberski/inf. prasowa956 odsłon
Ks. kan. Otton Szymków spocznie na cmentarzu w Łopiennie
 fot. archidiecezja.pl

W poniedziałek, 10 stycznia 2022 r. zmarł ks. kan. Otton Szymków, długoletni (od 1997 r.) proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie i dziekan dekanatu strzeleńskiego. Posługiwał także jako wikariusz w parafiach w Kłecku (1983-1986) i Powidzu (1986-1987). Był administratorem parafii w Rechcie (1987-1994), a następnie proboszczem w Powidzu (1994-1997). Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie 15 stycznia o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łopiennie. Oprócz pracy duszpasterskiej angażował się w działalność charytatywną, edukacyjną, teatralno-ewangelizacyjną oraz organizację wydarzeń kulturalnych i turystycznych w ramach działającego przy parafii Muzeum – Romańskiego Ośrodka Kultury Ottona i Bolesława. Podjął się również trudu renowacji i rewitalizacji zabytków w kompleksie ponorbertańskim w Strzelnie.

W dniu 14 stycznia odbędą się uroczystości pogrzebowe wieloletniego proboszcza parafii w Strzelnie, ks. kan. Ottona Szymków. O godz. 17.30, w parafii p.w. Św. Trójcy w Strzelnie, wierni będą mieli możliwość uczestnictwa w różańcu w intencji zmarłego Kapłana. Następnie o godz. 18.00 odbędzie się msza św. pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Kan. Zbigniewa Przybylskiego.

Jak informuje Dom Kultury w Strzelnie, mając na uwadze jak szanowanym człowiekiem był zmarły Ks. Kan. Otton Szymków oraz troskę o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, każdy będzie miał możliwość oglądania pożegnalnej mszy św. dzięki transmisji „na żywo” na Facebooku Domu Kultury w Strzelnie.

- Zapraszamy do upamiętnienia naszego Proboszcza, Honorowego Obywatela Miasta Strzelna, w Urzędzie Miejskim w Strzelnie, gdzie wystawiona została księga kondolencyjna poświęcona zmarłemu - czytamy w informacji przesłane przez Dom Kultury w Strzelnie.

Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński zachęca również do wspólnego przeżywania żałoby poprzez wystawienie w oknach swoich domów i mieszkań symbolicznych świec, mających posłużyć za podziękowanie dla Księdza Proboszcza za wiele lat aktywnej pracy na rzecz naszego miasta. Inicjatywa ma się odbyć w nadchodzący piątek, 14 stycznia o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego upamiętnienia postaci Ks. Kan. Ottona Szymków.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie 15 stycznia o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łopiennie.

Śp. ks. kan. Otton Szymków urodził się 20 stycznia 1942 roku w miejscowości Lisowce (dawne województwo tarnopolskie). Po przejęciu tych ziem przez Związek Radziecki rodzina Szymkowów została repatriowana do Polski i zamieszkała w Łopiennie. Formację i studia teologiczne śp. ks. Otton Szymków odbywał w gnieźnieńskim seminarium duchownym, a następnie w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, które ukończył w 1983 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Romana Andrzejewskiego w kościele klasztornym w Kazimierzu Biskupim. Jako wikariusz posługiwał w parafiach w Kłecku (1983-1986) i Powidzu (1986-1987). Był administratorem parafii w Rechcie (1987-1994), a następnie proboszczem w Powidzu (1994-1997). W 1997 roku objął parafię pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, gdzie duszpasterzował przez ćwierć wieku.

Oprócz pracy duszpasterskiej angażował się w działalność charytatywną, edukacyjną, teatralno-ewangelizacyjną oraz organizację wydarzeń kulturalnych i turystycznych w ramach działającego przy parafii Muzeum – Romańskiego Ośrodka Kultury Ottona i Bolesława. Podjął się również trudu renowacji i rewitalizacji zabytków w kompleksie ponorbertańskim w Strzelnie. Jako diecezjalny duszpasterz rolników zainicjował działalność Klubu Dobrego Rolnika. W 2004 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły przy Bazylice Kolegiackiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy.


(źródło: archideciezja.pl, DK Strzelno)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2