Publikacja „Owińska. Krajobrazy, miejsca, ludzie. Szlakiem ukrytych skarbów” jest efektem pasji badawczej autorów: Olgi Krause-Matelskiej, Wojciecha Matelskiego i Krzysztofa Ratajczaka. Jednak jej powstanie nie byłoby możliwe bez żywego udziału obecnych i dawnych mieszkańców Owińsk, którzy wzbogacili jej zawartość za sprawą rodzinnych zbiorów fotograficznych.
Premiera książki „Owińska. Krajobrazy, miejsca, ludzie. Szlakiem ukrytych skarbów” autorstwa Olgi Krause-Matelskiej, Wojciecha Matelskiego i Krzysztofa Ratajczaka odbyła się 14 czerwca.
– Położone w gminie Czerwonak Owińska są miejscowością mogącą się poszczycić niezwykle długą i barwną historią. Pierwsze wiadomości źródłowe na ich temat poprzedzają o kilka lat lokację miejską Poznania (1253), natomiast przez kolejne stulecia wieś rozwijała się początkowo jako włość książęca, pozostająca w ręku księżnej-wdowy Jadwigi, później jako centrum włości konwentu cysterek przybyłych ze śląskiej Trzebnicy. Po upadku Rzeczpospolitej klasztor cysterek został skasowany decyzją władz pruskich, a od 1797 r. wieś stała się własnością niemieckiej rodziny von Treskow. Nowi właściciele uczynili bardzo wiele dla rozwoju miejscowości, niemiecki zaborca również przeprowadził tu wiele inwestycji (linia kolejowa, ale przede wszystkim powstanie szpitala) – mówi Wojciech Matelski. – Wiek XX w historii Owińsk zapisał się rozwojem przemysłu rolnego, powstaniem nowych instytucji wychowawczych i edukacyjnych, wzrostem demograficznym. Jednak cieniem na tym okresie położył się czas okupacji hitlerowskiej z tragicznym losem pacjentów szpitala psychiatrycznego – podkreśla i dodaje, że czasy najnowsze charakteryzują się znaczącymi zmianami w wielu aspektach życia mieszkańców, m.in. pojawieniem się różnorodnych instytucji edukacyjnych, ale także bazy hotelowo-gastronomicznej oraz wielu innych inicjatyw obywatelskich.
Treść książki tworzą rozdziały omawiające w popularnonaukowy sposób dzieje Owińsk, poczynając od czasów średniowiecza, zdominowanych przede wszystkim przez opactwo cysterek. Rozdział pierwszy sięga czasów upadku państwowości polskiej. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano czasy zaboru pruskiego/niemieckiego, okres międzywojenny wraz z latami okupacji hitlerowskiej, czasy po zakończeniu II wojny światowej i wreszcie najnowszą historię Owińsk. Prezentowane teksty opisują najnowszy stan badań, a bazują zarówno na materiałach archiwalnych i literaturze przedmiotu, jak i wspomnieniach mieszkańców. Wartością samą w sobie jest ogromny zbiór fotografii pokazujących różne aspekty dziejów Owińsk.
Każdy miłośnik historii Pojezierza Gnieźnieńskiego powinien mieć tę książkę w swojej bibliotece.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.