ReklamaA1

Konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

Informacje lokalneAktualności24 maja 2024, 13:00   red. - inf. prasowa753 odsłon
Konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha
 fot. Jerzy Andrzejewski

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków – konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładowi własnemu archidiecezji. Przewiduje się, że prace potrwają do końca października br.

- Nie przeszkodzą one w sprawowaniu liturgii i zwiedzaniu Bazyliki Prymasowskiej. Konserwacja i restauracja konfesji i relikwiarza św. Wojciecha wpisuje się w przygotowania do ważnych przyszłorocznych wydarzeń: Roku Świętego 2025, 1000. rocznicy pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej, 1025. rocznicy powstania metropolii gnieźnieńskiej - informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej.

W czasie prowadzonych prac pielgrzymi przybywający do grobu Patrona Polski będą mogli modlić się również przy jego relikwiach. - W kaplicy św. Stanisława, w nawie południowej archikatedry, został wystawiony relikwiarz św. Wojciecha – trumienka, która współcześnie m.in. używana jest w procesjach w czasie uroczystości świętowojciechowych - dodaje ks. R. Malewicz.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 188

 • 100
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 24
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 64
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3