Problemy finansowe to udręka wielu firm w aktualnej sytuacji gospodarczej. Choć i wcześniej, zanim pojawiła się pandemia moralność płatnicza w naszym kraju była na bardzo niskim poziomie. Co to jest faktura? Ile mamy czasu na wystawienie faktury oraz jej opłacenie? Konsekwencje niezapłacenia faktury?
Faktura jest to dokument sprzedaży, który potwierdza zaistniałą transakcję pośredniczących ze sobą stron. Obecnie fakturę można wystawiać w formie papierowej, ale również w formie elektronicznej, tzw. e-faktura. Wystawienie faktury oraz przekazanie jej do kontrahenta powoduje powstanie obowiązku podatkowego.
Informacje, jakie powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura to:
- dane oraz adresy podatnika i nabywcy towarów lub usług,
- data wystawienia faktury oraz jej numer porządkowy,
- data dostarczenia towaru lub wykonania usługi, oraz data otrzymania zapłaty,
- numer NIP,
- miara, liczba towarów, zakres usług,
- cena jednostkowa netto,
- rabaty i obniżki oraz stawka podatku,
- całkowita wartość oraz suma wartości sprzedaży netto,
- kwota podatku od sumy netto oraz całkowita kwota należności.
Wystawienie faktury powinno nastąpić w ustalonym terminie, który jest określony przez Ustawę o podatku od towarów i usług. Treść tej ustawy mówi, że przedsiębiorca jest zobligowany do wystawienia faktury do 15. dnia kolejnego miesiąca względem którego nastąpiła sprzedaż towaru lub usługi. Jeśli mamy kilka transakcji jednego kontrahenta, to jest możliwość wystawienia jednaj faktury zbiorczej na przestrzeni jednego miesiąca. Fakturę można wystawić również z „góry”, ale najwcześniej 30 dni przed wykonaniem usługi lub dostawy towaru. Szczegóły znajdziecie tutaj https://faktoria.pl/porada/ile-jest-czasu-na-wystawienie-faktury. Co do płatności za fakturę, to zgodnie z Ustawą z dnia 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty i transakcjach handlowych, termin płatności w transakcjach między przedsiębiorcami nie może być dłuższy niż 60 dni. Reszta ustalana jest indywidualnie między kontrahentami.
Konsekwencje niezapłacenia faktury wynikają w dużej mierze z powodu nieodpowiedniego zarządzania należnościami. Kontrahenci nie dbają o utrzymanie należytej równowagi pomiędzy wydatkami a wpływami. Problemy z egzekwowaniem płatności mogą doprowadzić do kłopotów w nawet dużych i dochodowych firmach. Jeśli nieterminowo regulujemy zobowiązania, odpowiadamy nie tylko w aspekcie biznesowym ale także prawnym. Możemy trafić do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonym przez Krajowy Rejestr Sądowy. Kolejnym z następstw jest proces sądowy i w razie przegranej opłacenie kosztów procesu, oraz egzekucja komornicza. Przeczytajmy artykuł, jak ustrzec się problemów z niewypłacalnością https://faktoria.pl/porada/niezaplacona-faktura-konsekwencje.
Nieznajomość prawa nie zwalnia nas z obowiązków. Jeśli nie radzimy sobie z płynnością finansową poprośmy o pomoc firmę Faktoria, która powstała właśnie po to, by wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa. Najważniejszą ich działalnością jest faktoring, czyli finansowanie faktur.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!