Już po raz piąty w Dworze Marzeń w Sielcu w powiecie żnińskim (dawnym majątku admirała Józefa Unruga) odbył się Admiralski Rejs – Ogólnopolski Konkurs Pamięci Admirała Józefa Unruga, organizowany przez pomysłodawczynię przedsięwzięcia Katarzynę Rodziewicz. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, gala finałowa konkursu odbyła się online. Zmagania odbyły się w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej.
Motto tegorocznej edycji konkursu brzmiało: „Patron szkół, ulic, żywa legenda Polskiej Marynarki Wojennej”. Patronat nad konkursem sprawowali: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński i burmistrz Żnina - Robert Luchowski.
Prace w tej kategorii oceniało jury w składzie: Katarzyna Rodziewicz - kustosz zespołu dworsko-parkowego w Sielcu, Mariusz Borowiak - biograf Józefa Unruga, pisarz i historyk z Gniezna, dziennikarz portalu Pojezierze24.pl oraz Marek Wilgórski - historyk, regionalista ze Żnina.
Szkoły podstawowe
W kategorii szkoły podstawowe pierwsze miejsce zajął 14-letni Wojciech Czekaj ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie za pracę – przemówienie pt. „Do moich młodych Przyjaciół” (opiekun: Jan Witucki). Drugie miejsce przypadło Mateuszowi Boguskiemu (10 lat) ze SP w Słupsku za pracę „Gdyńskie ślady Admirała” (opiekun: Tomasz Jeleniewski), a trzeciej pozycji uplasowała się 10-letnia Zuzanna Pejka (opiekun: Katarzyna Pejka) ze Szkoły Podstawowej w Słębowie za pracę zatytułowaną: „Moja historia. Wspomnienie o Józefie Unrugu”.
Szkoły średnie
W gronie uczniów szkół średnich jury przyznało tylko drugie miejsce, które zdobyła 16-letnia Patrycja Czerwińska z Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy za pracę pt. „Z pamięci wydarty”.
Dorośli
Wśród osób dorosłych wyróżnienie otrzymał 53-letni Piotr Czekaj ze Żnina za wiersz „Admirał”.
Prace w kategorii plastycznej oceniało jury w składzie: Katarzyna Rodziewicz - kustosz zespołu dworsko-parkowego w Sielcu, dr Agnieszka Wysocka - historyk sztuki z Bydgoszczy i dr Lech Łbik - historyk z Bydgoszczy - obydwoje z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko - Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Szkoły podstawowe
Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył Wojciech Czekaj ze SP nr 2 w Żninie za witraż pt. „Witrażowy ExLibris patrona” (opiekun: Anna Dufrat). Na drugim miejscu sklasyfikowano 9-letnią Hannę Czekaj, także ze SP nr 2 w Żninie (opiekun: A. Dufrat) za pracę-witraż: „Żaglówka patrona”. Z kolei na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Jaśmina Chojnacka (11 lat) z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Perpetum Mobile w Bydgoszczy (opiekun: Anna Mackiewicz-Chojnacka) za pracę malarską pt. „Statek nad rybami”.
Jury przyznało w tej kategorii także dwa wyróżnienia, które trafiły do Macieja Boguskiego z SP w Słupsku za pracę malarską „Opowieść o Admirale pod pomnikiem w Gdyni” oraz do 13-letniego Marcina Leśniewskiego ze SP nr 2 w Żninie za płaskorzeźbę „Polak na zawsze – obóz jeniecki Oflag II C Woldenberg”.
Szkoły średnie
W tej kategorii jury przyznało dwa wyróżnienia: dla 17-letniego Ryszarda Chojnackiego z Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za prace malarską „Rejs” oraz dla Patrycji Czerwińskiej z ZS w Kruszwicy za pracę-akryl na płótnie pt. „Świat pamięci”.
Dorośli
W rywalizacji dorosłych wyróżnienie za rzeźbę „Polski Admirał” otrzymał 65-letni Marek Banasik z Mogilna.
Najwyższe wyróżnienie w konkursie czyli „Złotego Admirała” - organizator przyznał Wojciechowi Czekajowi ze SP nr 2 w Żninie za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii literackiej i pierwszego miejsca w kategorii plastycznej! Gratulujemy!
Fot. FB Dwór Marzeń; Katarzyna Rodziewicz
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!