ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Kolorowe przystanki w Puszczy Pyzdrskiej

AktualnościAtrakcje turystyczne22 września 2020, 10:30   red. Radosław Jagieła1227 odsłon
Kolorowe przystanki w Puszczy Pyzdrskiej
 fot. Lokalna Organizacja Turystyczna „Puszcza Pyzdrska”

Lokalna Organizacja Turystyczna Puszcza Pyzdrska jest w trakcie realizacji projektu „Rowerem po puszczy”. Pierwsze efekty są już widoczne, nie tylko w pobliżu Pyzdr.

W ramach projektu wykonanych zostało już wykonanych 16 murali na przystankach autobusowych na terenie Puszczy Pyzdrskiej. Trzy z nich znalazły się na terenie gminy Pyzdry. Poza muralem w stolicy gminy pojawiły się też one w Waldze i Tłoczyźnie. Mają one przyciągnąć uwagę turystów rowerowych i promować turystykę rowerową po Puszczy. Pojawiły się na nich motywy zdobnicze, które były elementem jednej z tegorocznych publikacji. Ponadto dzięki projektowi powstanie 400 km nowych tras rowerowych biegnących oznakowanymi drogami leśnymi. Lokalna Organizacja Turystyczna planuje wydania zaktualizowanych map w wersji papierowej i elektronicznej.

Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Grodziec i samorządami Puszczy Pyzdrskiej (gmin Blizanów, Ceków, Chocz i Pyzdry) turyści otrzymają dokładną informację o przebiegu tras w kilkudziesięciu punktach puszczy. Trasy opisane będą na parkingach leśnych i na wspomnianych przystankach z muralami. Obok informacji umieszczone zostaną dokładne mapy terenu. Całkowita wartość tego projektu wynosi 40 860 zł. Niemal 30 tys. zł to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.

A skąd wzięła się nazwa Puszcza Pyzdrska?

1/6 tego obszaru w latach 1387-1793 należała do gminy Pyzdry. Obszar był zagospodarowany głównie rolniczo, jednak centrum tego obszaru z kolei nie było sprzyjającym obszarem ze względu na słabe ziemie lub bagna. W XVIII wieku właściciele tych ziem zaczęli sprowadzać osadników pochodzenia olęderskiego, którzy posiadali umiejętność zagospodarowania trudnych terenów. Olędrzy wykarczowali ponad połowę obszaru puszczy i tym samym utworzyli 50 wsi z kościołami, szkołami i cmentarzami. Po osadnikach został również charakterystyczny krajobraz z mozaikami lasów i pól, a także pojedynczymi zagrodami.


Fot. Lokalna Organizacja Turystyczna „Puszcza Pyzdrska”



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 9
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3