Kolekcjonerski dar w powiatowym muzeum w Inowrocławiu

HistoriaAktualności25 listopada 2022, 12:30   red. - inf. prasowa485 odsłon
Kolekcjonerski dar w powiatowym muzeum w Inowrocławiu
 fot. inowroclaw.powiat.pl

Po raz kolejny powiatowe Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zostało obdarowane przez Narodowy Bank Polski w Warszawie monetami kolekcjonerskimi. Tym razem jest ich 29, głównie srebrnych monet o nominałach od 5 do 880 złotych. Ta ostatnia wartość to zestaw 6 monet stylizowanych na banknoty będące obecnie w obiegu. Podkreślono w ten sposób zasługi Andrzeja Heidricha (1928–2019), który przez wiele lat na zlecenie NBP wykonał dziesiątki projektów banknotów.

Narodowy Bank Polski przekazał także kilka serii monet. Jedną z nich jest kolekcja „Wielcy Polscy Ekonomiści” z wizerunkami Władysława Grabskiego, Leona Biegieleisena, Jana Stanisława Lewińskiego, Edwarda Taylora i Tadeusza Brzeskiego. Seria „Wielkie aktorki” to nominały 20 złotowe. Dotychczas na rynek wypuszczono tylko 3 monety z wizerunkami Gabrieli Zapolskiej, Antoniny Hoffman i Heleny Modrzejewskiej. Numizmaty te wybijane są w formie prostokątów o wymiarach 40 mm x 28 mm. Od kilku lat emitowana jest seria „Skarby króla Augusta”. Są to osobno pakowane 50-złotówki z popiersiami polskich monarchów. Takich monet nasze muzeum otrzymuje nie więcej niż 2 do 3 rocznie. Poczet królów uzupełnili w tym roku Michał Korybut Wiśniowiecki i Jan III Sobieski.

Rytownicy pracujący na zlecenie Narodowego Banku Polskiego projektują także monety rocznicowe. Jest to całkiem spora grupa do której należą: 30-lecie wznowienia działalności Caritas Polska, 30-lecie pierwszych wyborów parlamentarnych, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Ignacy Daszyński, 40-rocznica strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej, 100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Doceniono także potężny wkład służby zdrowia emitując monetę nazwaną „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19". Jednym z najpiękniejszych obiektów z całej kolekcji roku 2022 jest moneta "100 rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego KRZEMIONKI”.


(źródło/fot.inowroclaw.powiat.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 153

 • 57
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 10
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 86
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3