ReklamaA1 - banerReklamaA1-2

Kolejny eksponat związany z postacią Stanisława Przybyszewskiego

AktualnościAtrakcje turystyczne23 lutego 2021, 8:00   red. - inf. prasowa444 odsłon
Kolejny eksponat związany z postacią Stanisława Przybyszewskiego
 fot. Gmina Inowrocław

Kolejny eksponat związany z postacią Stanisława Przybyszewskiego wzbogaca zbiory Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie. Jest to plakat autorstwa Mariana Kokoszyńskiego - cenionego inowrocławskiego artysty plastyka (ur. w 1937 r.). Plakat powstał na okoliczność obchodów 120. rocznicy urodzin S. Przybyszewskiego, a jego twórca wykorzystał na jego potrzeby portret Meteora Młodej Polski autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Plakat przekazał do Centrum Tadeusz Kacprzak, wójt gminy Inowrocław – zwycięzca licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na serwisie Allegro, licytacji prowadzonej przez Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu. Plakat z przeznaczeniem na licytację podarowało KCK-owi Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich mieści się w zmodernizowanym budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Łojewie. Ta niewielka, aczkolwiek urokliwa wieś położona jest malowniczo nad Jeziorem Szarlejskim, połączonym z Gopłem, jednym z największych jezior w Polsce o historycznym znaczeniu, zwanym „słowiańską wodą pamięci”.

Istotą działalności Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich jest krzewienie tradycji regionalnych, promowanie kultury Kujaw Zachodnich, umacnianie poczucia tożsamości regionalnej, edukacja  kulturalna dzieci i młodzieży, integracja środowisk lokalnych a także promowanie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu.

Ważnym aspektem działalności Centrum jest promowanie sylwetki jednego z najwybitniejszych Synów Ziemi Kujawskiej - Stanisława Przybyszewskiego, poety, pisarza, dramaturga, eseisty,  tłumacza literatury obcej, „Meteora Młodej Polski”, „genialnego Polaka”.
Sala "Askaukalis" przybliży historię dawnego Emporium Rzymskiego.

W sali znajduje się stanowisko archeologiczne, ekspozycja z bursztynu, wystawa fotograficzna, imponujących rozmiarów makieta z wizerunkiem obiektu archeologicznego w Kruszy Zamkowej, wierne kopie zabytków archeologicznych – denary, zapinki, róg itp.

Wyposażenie Centrum

Mieszkańcy Gminy Inowrocław entuzjastycznie odpowiedzieli na apel/prośbę o pomoc w wyposażeniu Izby Kujawskiej w nowopowstającej instytucji, jaką jest Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie. Otrzymano od nich wiele przeróżnych przedmiotów użytku codziennego, mebli oraz rękodzieł ludowych, m.in. obrazy świętych, żelazka z „duszą”, lampy naftowe, maglownice, szońdy do noszenia wiader z wodą, kołyskę, tary do prania, kołowrotki, gliniane dzbanki, kolorowe makatki, serwetki, narzędzia do pracy w domu i w polu oraz wiele, wiele innych.


(źródło: Gmina Inowrocław)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 134

 • 130
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3