ReklamaA1 - baner

Znicze pamięci zapłonęły w Kcyni i na Opolszczyźnie

HistoriaAktualności4 listopada 2020, 12:00   red. Karol Soberski1478 odsłon
Znicze pamięci zapłonęły w Kcyni i na Opolszczyźnie
Przed pomnikiem na cmentarzu w Kcyni - fot. Aleksandra Soberska

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” oraz redakcja portalu Pojezierze24.pl włączyła się w tegoroczną edycję akcji „Zapal znicz pamięci” i od 25 października zapalają znicze w miejscach dramatów II wojny światowej. Dotychczas zapaliliśmy znicze w gminach: Kłecko, Kiszkowo, Mieścisko, Murowana Goślina, Rogoźno, Oborniki, Strzelno, Mogilno, Powidz, Czerniejewo, w Lesie Miejskim w Gnieźnie, w Lesie Jelonek przy drodze z Gniezna do Niechanowa oraz w mieście Gnieźnie. W ostatnich dniach znicze zapłonęły także w Kcyni i na Opolszczyźnie. W najbliższych dniach planujemy zapalić znicze także m.in. w gminach Mieleszyn i Rogowo.

W trakcie tegorocznej akcji znicze pamięci zapłonęły w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Poprzez akcję ma być uczczona pamięć ok. 40 000 przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku.

W tym roku na Pojezierzu Gnieźnieńskim w akcję „Zapal znicz pamięci” włączyła się – podobnie jak rok temu – Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” i po raz pierwszy nasz portal Pojezierze24.pl.

Dziennikarze portalu i członkowie Fundacji zapalili znicze w wielu miejscach Pojezierza Gnieźnieńskiego, gdzie Niemcy wymordowali Polaków, szczególnie tych, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku, czyli pierwszych dniach wojny. Ale nie zapomnimy też o polskich bohaterach, którzy przelali krew za nasza Ojczyznę także w kolejnych latach II wojny światowej.

Pierwsze znicze zapłonęły w niedzielę

Pierwsze znicze od Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz od redakcji naszego portalu zapłonęły w niedzielę, 25 października w gminach: Kłecko (przy obelisku nad rzeką Mała Wełna i w Charbowie), Kiszkowo (na rynku w Kiszkowie oraz przy pomniku w Sławnie), Mieścisko (w Popowie Kościelnym), Murowana Goślina (w Białężynie i Trojanowie), Rogoźno (w Boguniewie), Oborniki (Lasy Różnowickie), Strzelno i Mogilno (przy obelisku w lesie w Kopcach).

Kolejne w poniedziałek...

Z kolei w poniedziałek, 26 października znicze zostały zapalone w Lesie Miejskim w Gnieźnie, w Lesie Jelonek przy drodze z Gniezna do Niechanowa oraz na Rynku i cmentarzu w Żydowie (gmina Czerniejewo).

...i środę...

Dzisiaj, 28 października znicze zostały zapalone w Wylatkowie w gminie Powidz oraz na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie, a także na Dalkach.

W piątek także zapaliliśmy znicze

30 października kolejne znicze zapłonęły na Opolszczyźnie (w Opolu mieszka członkini naszej Fundacji) oraz w Kcyni. W Opolu, na osiedlu Armii Krajowej, znicz zapaliliśmy pod symbolicznym grobem pchor. Józefa Rowinskiego, który zginął pod Tobrukiem w 1941 r.

Z kolei w Kcyni zapaliliśmy znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych w Powstaniu Wielkopolskim oraz zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców Kcyni, a także na grobie Wacława Szczepańskiego - człowieka, który 9 września 1939 r. uciekł sprzed plutonu egzekucyjnego w Mielnie.

– Członkowie naszej Fundacji a także redakcji portalu Pojezierze24.pl zapalili znicze już w dwudziestu miejscach egzekucji na Pojezierzu Gnieźnieńskim i na Opolszczyźnie. Dotychczas w akcję włączyli się dziennikarze naszego portalu oraz członkowie Fundacji. Dziękuję Izie Ławniczak, Marii Swobodzie, Szymonowi Raithowi, Damianowi Rybakowi, Włodkowi Birontowi i Michałowi Glanc – mówi Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Fundacji.

W najbliższych dniach znicze zapalimy także m.in. w gminach Mieleszyn i Rogowo.

Relacje już wkrótce.


Fot. Sz. Raith, D. Rybak, I. Ławniczak, M. Glanc, W. Biront, M. Swoboda, A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner