ReklamaA1 - baner

Kolejne pieniądze na odnawienie pałacu w Nekli

Biznes - InwestycjeAtrakcje turystyczne16 października 2020, 14:00   red. Radosław Jagieła346 odsłon
Kolejne pieniądze na odnawienie pałacu w Nekli
Pałac w Nekli - fot. Radosław Jagieła

Nie jest wykluczone, że jeszcze w tym roku zacznie się kolejny etap remontu pałacu w Nekli (pow. wrzesiński). Właśnie został ogłoszony przetarg na wymianę fragmentu pokrycia dachowego.

Poza remontem dachu w planach jest też wymiana stropów i więźby dachowej. Co ciekawe, będzie to połączenie dwóch sąsiednichfragmentów, które początkowo miały być realizowane oddzielnie. - Po głębszej analizie chcielibyśmy zrobić dwie części dachu umownie podzielone na A i B, patrząc na pałac od frontu po lewej stronie, tej lekko odchylającej się. Właśnie ze względu na to odchylenie wskazane jest, aby te prace były wykonywane łącznie. Podczas robót należy wykonać część prac spajających dach, więc niezasadne byłoby tutaj rozdzielanie – informuje burmistrz Karol Balicki.

Koszt niezbędnych prac oszacowano na 800 tys. zł. Znaczna część tej kwoty (500 tys. zł) ma zostać przeznaczona z tzw. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Podczas ostatniej sesji radni zgodzili się na budżetowe zmiany. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wykonawca inwestycji być może jeszcze w listopadzie lub grudniu będzie mógł rozpocząć remont. Co istotne, jest to drugi etap remontu pokrycia dachowego. Pierwszy został wykonany w 2018 r. we wschodniej części budynku i kosztował wówczas 386 tys. zł. Był realizowany wtedy wyłącznie ze środków z budżetu gminy.

Nie tylko remont pałacowego dachu

Rok później gmina skorzystała z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i operacji „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego”. Środki zostały wtedy przeznaczone na remont części pomieszczeń pałacu i powstanie dwóch sal historycznych. Ponadto w skład projektu weszła: przebudowa wieży, budowa tarasu widokowego na części dachu pałacu oraz wykonanie prac związanych z zagospodarowaniem terenu z tyłu budynku. Koszt wszystkich robót ostatecznie wyniósł 1,2 mln zł, z czego 500 tys. zł stanowiło unijne dofinansowanie. W tym roku rozpoczęły się przygotowania związane z uruchomieniem izby pamięci w odnowionych salach.

Przypomnijmy, że obecnie trwa odnowienie wieży pałacu z zewnątrz. W skład zadania wchodzi m.in. rozebranie fragmentów pokrycia dachowego wieży i odtworzenie hełmu wieży z licznymi detalami architektonicznymi. Inwestycja obejmuje też remont fragmentu elewacji. Dojdzie do oczyszczenia dekoracyjnych elementów na ścianie, uzupełnienia ubytków za pomocą zaprawy sztukatorskiej oraz zagruntowania i malowania tynków przy użyciu farby. Wszystkie prace do końca listopada wykona Zakład Ogólnobudowlany Stanisław Szczęsny z Robakowa. Ich koszt wyniesie 171 tys. zł. Dodajmy również, że w tym roku gmina zdecydowała się na wykonanie przyłącza gazowego do pałacu.

Mieszkańcy zdecydowali o kupnie

Obiekt został zakupiony przez gminę w 2017 r. Transakcję poprzedziło referendum (zorganizowane rok wcześniej), w którym mieszkańcy gminy zdecydowali o tym, aby kupić majątek należący dawniej do rodziny Żółtowskich. Ustalona kwota zakupu to 1,8 mln zł. Jest ona obecnie spłacana w ratach. Po czterech latach zapłacona została już większość tej kwoty, czyli 1,1 mln zł. Ostatnia rata wpłynie na konto rodziny Żółtowskich w 2024 r. Sam remont pałacu został oszacowany na 10-15 mln zł. W planach urzędników znajduje się m.in. umieszczenie siedziby urzędu gminy i przedszkola.


Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner