ReklamaA1

Kolejne inwestycje gnieźnieńskiej wąskotorówki!

Informacje lokalneAtrakcje turystyczne20 listopada 2023, 12:30   red. - inf. prasowa440 odsłon
Kolejne inwestycje gnieźnieńskiej wąskotorówki!
 fot. Powiat Gnieźnieński

Marszałek Województwa Wielkopolskiego przyznał w 2023 roku dofinansowanie w wysokości 150 tysięcy złotych na rzecz Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Środki te mają posłużyć nie tylko do podtrzymania i rozwinięcia tradycji kolejowej w regionie, ale również do stworzenia nowej przestrzeni dla miłośników historii kolejnictwa.

Decyzja o przyznaniu wsparcia finansowego została podjęta w kontekście działań mających na celu ochronę i zachowanie dziedzictwa kolejowego, a także promocję turystyki kulturowej. Starosta Gnieźnieński, wspólnie z Zarządem, zdecydowali się na wykorzystanie środków na remont pomieszczeń warsztatowych, znajdujących się przy ulicy Wrzesińskiej, oraz na utworzenie nowej Sali Wystawowo-Historycznej. Umowę w tej sprawie podpisano z wykonawcą 17 listopada.

W wyremontowanych pomieszczeniach będą eksponowane maszyny i urządzenia służące do obróbki części zamiennych dla taboru kolejowego. Planowane jest także stworzenie przestrzeni, w której mieszkańcy regionu mogą podzielić się eksponatami związanymi z historią kolejnictwa. Apelujemy do wszystkich zainteresowanych, którzy posiadają cenne eksponaty, aby włączyli się w tworzenie tej unikalnej przestrzeni wystawienniczej.

- Kolej to nie tylko środek transportu, ale również ważny element naszego dziedzictwa i historii - mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. - Inwestycje, takie jak remont pomieszczeń warsztatowych i utworzenie Sali Wystawowo-Historycznej, nie tylko fizycznie modernizują istniejącą infrastrukturę, ale także przenoszą nas w przeszłość, pozwalając zrozumieć, jak ważną rolę pełniła w rozwoju regionu właśnie kolej. To także świetna szansa na zachowanie i promocję lokalnych tradycji kolejowych. To nie tylko inwestycja w historię, ale również inwestycja w przyszłość. Działania podejmowane na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego zawsze przynoszą korzyści społeczności lokalnej, tworząc unikalną ofertę turystyczną i kształtując tożsamość regionu – dodaje starosta P. Gruszczyński.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 102 tysiące złotych. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na bieżące utrzymanie torowiska oraz przeprowadzenie niezbędnych prac technicznych, które umożliwią planowane uruchomienie kolei w 2024 roku.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego podkreślił, że inwestycja ta nie tylko wpisuje się w strategię rozwoju infrastruktury kolejowej, ale także stanowi ważny krok w kierunku ożywienia kultury lokalnej oraz zachowania dziedzictwa kolejowego dla przyszłych pokoleń.

Warto również zaznaczyć, że ubiegłoroczne dofinansowanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przyczyniło się do znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa w pomieszczeniach GKW bowiem środki te zostały przeznaczone na całkowitą wymianę instalacji elektrycznej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i profesjonalnej wymianie infrastruktury elektrycznej, obecnie pomieszczenia warsztatowe przy ulicy Wrzesińskiej spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, oznacza to również, że Marszałek Województwa Wielkopolskiego wykazuje troskę nie tylko o zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, ale również o stworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu pasji miłośników kolei i komfort odwiedzających w przyszłości Salę Wystawowo-Historyczną przy stacji Gniezno Wąskotorowe.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 103

 • 67
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 19
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 6
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 5
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3