ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Kołdrąb zachwyca! Kołdrąb pełen tajemnic!

Wędrówki z historiąAktualności16 lipca 2022, 21:00   red. Aleksandra Soberska2436 odsłon0 Komentarzy
Kołdrąb zachwyca! Kołdrąb pełen tajemnic!
 fot. Aleksandra Soberska

Warszawa, Gdynia, Katowice, Bydgoszcz, Opalenica, Chełmża, Żnin, Gniezno, Pobiedziska, Inowrocław, Śrem, Rogowo, Swarzędz, Pakość, Mogilno – z tych i wielu innych miejscowości przybyli dzisiaj turyści, którzy zdecydowali się – mimo deszczowej pogody – na zwiedzanie i poznawanie historii Kołdrąbia w gminie Janowiec Wielkopolski. A wszystko odbyło się w ramach kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego, dziennikarza, eksploratora, pisarza i niezależnego badacza lokalnej. Oprócz niego, o dziejach Kołdrąbia opowiadał Michał Werkowski, regionalista, miłośnik Kołdrąbia.

Dlaczego Ignacy Jan Paderewski nie chciał Kołdrąbia? Jakie dzieła sztuki zgromadził w pałacu Marian Haber? Co się działo w tym obiekcie w czasie II wojny światowej? Jakie tajemnice skrywa kołdrąbska rezydencja? Gdzie skarby ukrył ostatni przedwojenny właściciel majątku? Jakie tajemnice ma kościół w Kołdrąbiu? Co w jeziorze Kołdrąbskim potopili niemieccy żołnierze? Jakie zagadki skrywa cmentarz w Kołdrąbiu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszeli uczestnicy dzisiejszego zwiedzania Kołdrąbia.

Blisko 50 osób z całej Polski, m.in. z Warszawy, Gdyni, Katowic, Bydgoszczy, Opalenicy, Chełmży, Żnina, Gniezna, Pobiedzisk, Inowrocławia, Śremu, Rogowa, Swarzędza i Pakości, przez blisko 4 godziny poznawało historię Kołdrąbia o której opowiadali: Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii oraz Michał Werkowski, regionalista, miłośnik Kołdrąbia.

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Michał Werkowski, od urodzenia mieszkaniec Kołdrąbia w gminie Janowiec Wielkopolski. Absolwent politologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania historyk, regionalista i samorządowiec. W latach 2007-2015 sołtys Kołdrąbia, w latach 2010-2014 radny Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim. Od 2 grudnia 2019 pełni funkcję Zastępcy Burmistrza Janowca Wielkopolskiego.

Zwiedzanie Kołdrąbia

Zwiedzanie Kołdrąbia zaczęło się przed bramą wjazdową do pałacu, gdzie – zanim przybliżono historię miejscowości – minutą ciszy uczczono pamięć pani Alicji Nowak, najstarszego świadka historii, której wspomnienia zawarte są w książce K. Soberskiego „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” - która zmarła 6 tygodni temu. Książki, która była kanwą dzisiejszego zwiedzania Kołdrabia.

Następnie K. Soberski i M. Werkowski opowiedzieli o początkach miejscowości, o tym skąd wywodzi się nazwa, a także kto wybudował miejscowy pałac i jakie były losy rodu Haberów, ostatnich właścicieli majątku Kołdrąb.

Po wstępie, wszyscy weszli do pałacu gdzie – po raz pierwszy w historii (w pałacu na co dzień funkcjonuje Dom Dziecka i zwiedzanie jest niemożliwe) – mogli zobaczyć oryginalne elementy z wyposażenia rezydencji pamiętającej jeszcze okres międzywojenny. Szczególne wrażenie zrobiły 150-letnie drzwi wejściowe, ponad 100 letni witraż i pałacowa wieża, gdzie turyści nigdy wcześniej nie zaglądali. Potem przyszedł czas na pałacowe podziemia i ciekawostki związane z Jeziorem Kołdrąbskim.

Z pałacu – mimo padającego coraz intensywniej deszczu – wszyscy udali się do kościoła w Kołrąbi, którego dzieje przybliżyli K. Soberski, M. Werskowski i proboszcz parafii, ks. Jan Brończyk. W świątyni była możliwość wejścia na chór, jak i na kościelną wieżę (tutaj wchodzili najodważniejsi, ponieważ droga na wieżę to kręte, wąskie schody).

Ze świątyni trasa powiodła na cmentarz, gdzie M. Werkowski i K. Soberski zapoznali turystów z historią najciekawszych pomników. Z kołdrąbskiej nekropolii uczestnicy „Wędrówki z historią” przeszli przez wieś, poznając m.in. dzieje Domu Katolickiego, przedwojennej poczty czy dawnej szkoły podstawowej.

Po zakończeniu zwiedzania wszyscy przeszli do świetlicy wiejskiej gdzie przy pysznych wypiekach oraz kawie i herbacie podsumowanie wędrówkę, a także rozlosowano upominki wśród uczestników wędrówki. Chętni mogli także nabyć książki autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” oraz uzyskać dedykację od autora, czy też wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie.

– Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego zwiedzania Kołdrąbia. Ilość uczestników pokazała, że tak małe miejscowości jak Kołdrąb mają bogatą historię, którą warto prezentować i która przyciąga turystów z całej Polski. Szczególne podziękowania kieruję do Michała Werkowskiego, bez którego pomocy dzisiejsze zwiedzanie nie byłoby możliwe – podsumował K. Soberski. – Nie będę ukrywał, że ucieszyła mnie też obecność na dzisiejszej „Wędrówce z historią” dyrektora Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, muzeum z którym chcemy rozpocząć szeroką współpracę na różnych płaszczyznach – dodaje. 

Karol Soberski składa serdeczne podziękowania Pani Justynie Krzywdzińskiej, dyrektor Domu Dziecka w Kołdrąbiu za możliwość wejścia do pałacu, ks. Janowi Brończykowi, proboszczowi parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kołdrąbiu za możliwość zwiedzania kościoła oraz władzom gminy Janowiec Wielkopolski za za wsparcie przy organizacji zwiedzania.

O kolejnych „Wędrówkach z historią” poinformujemy już wkrótce.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 138

  • 100
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 32
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3