ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Kłecko oczarowane książkami i wiedzą Karola Soberskiego!

Informacje lokalneAktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego16 kwietnia 2024, 20:30   red. Aleksandra Soberska1423 odsłon
Kłecko oczarowane książkami i wiedzą Karola Soberskiego!
 fot. Aleksandra Soberska

Blisko 2,5 godziny trwało dzisiejsze spotkanie pisarza Karola Soberskiego z czytelnikami w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko! Spotkanie dla K.  Soberskiego wyjątkowe, bo odbyło się w jego rodzinnym mieście, gdzie spędził połowę życia. W trakcie spotkania opowiedział o swoich  książkach, o pracy pisarza, o historiach związanych z gminą Kłecko, które opisał w książkach, jak również o planach wydawnicze na najbliższe 3 lata. Był to niezapomniany czas w fantastycznej atmosferze! K. Soberski dziękuję dyrekcji Biblioteki za zaproszenie, a mieszkańcom Kłecka za przybycie!

Gościa Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kłecko powitała jej dyrektor Katarzyna Wudzińska, która przedstawiła sylwetkę Karola Soberskiego (więcej o autorze można przeczytać na stronie: www.soberski.pl).

Następnie K. Soberski opowiedział o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książki, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które zdarzyły się podczas zbierania dokumentów do książek.

W pierwszej części spotkania opowiedział o swoje najnowszej książce pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. - Przemierzając gminę Gniezno dzień po dniu, rok po roku, można zobaczyć całe bogactwo tej krainy, otulającej w swoich ramionach miasto Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski. Taka wędrówka pokaże nam wielkie bogactwo atrakcji turystycznych i zabytków historycznych tejże gminy, jak również wiele ciekawostek z jej dziejów. Wystarczy tylko iść niespiesznie i rozglądać się dookoła – zaznacza autor.

W kolejnej części przedstawił historie opisane w książce „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń dotyczących gminy Kłecko. - Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami – mówi K. Soberski. - Ta książka to spotkanie z niezwykłym człowiekiem, którego życie to idealny scenariusz na film sensacyjno-kryminalny z romansami w tle i ze światem, którego już nie ma, światem, który zakończył się w 1939 r. Książka to spotkanie z „ostatnim Mohikaninem dawnych czasów i tradycji”, jak określono Mariana Habera w jednym z listów – dodaje.

Na koniec K. Soberski powrócił do książki „Skarby i tajemnic okolic Gniezna” i przedstawił atrakcje turystyczne oraz historyczne kilku gmin powiatu gnieźnieńskiego. Jak podkreśla autor, okolice Gniezna to kraina pięknych i owianych legendami pałaców, ostoja bogatego, pełnego sekretów życia ziemiaństwa XVIII, XIX i XX wieku, region niecodziennych zabytków architektury i techniki oraz niepowtarzalnych miejsc przyrodniczo-krajobrazowych. Ale to również ziemia będąca świadkiem wielu tragedii, ludobójstwa czy krwawych wydarzeń, które odcisnęły piętno na historii tego regionu.

- Po okolicach Gniezna wędruję od wielu lat. Każda kolejna wyprawa przynosi nowe odkrycia, nowe miejsca do których lubię później wracać. Są one bowiem wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami czy też intrygującymi tajemnicami. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to mój osobisty przewodnik w którym zaprezentowałem ponad 110, moim zdaniem najciekawszych, miejsc w sześciu gminach powiatu gnieźnieńskiego: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo. Ale tych miejsc jest znacznie więcej. Okolice Gniezna, które w książce wskazuję, to inspirujące pomysły na dłuższe i krótsze wyprawy dla każdego: pieszo, rowerem czy samochodem. Samotnie, z rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi – mówi K. Soberski.

Blisko 2,5-godzinne spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze, a obecni na sali byli oczarowani wiedzą prelegenta, jak i materiałami archiwalnymi, które zaprezentował. Na koniec nie brakowało pytań od uczestników Był to niezapomniany czas w fantastycznej atmosferze!

K. Soberski opowiedział również o swoich planach wydawniczych i książkach, które planuje wydać do końca 2026 roku!

Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne (jak się okazało, pojawiło się kilka nieznanych wątków historycznych, a o jednej niezwykłej historii napiszemy już wkrótce!), a także uzyskać dedykację od autora.

Kolejne spotkania odbędą się:

 • piątek, 19 kwietnia o godz. 19.00 – Biblioteka Publiczna Gminy Kiszkowo
 • czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 – Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie
 • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 – Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie
 • piątek, 10 maja o godz. 16.00 – Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim

Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 239

 • 164
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 70
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3