ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Kasztelania Ostrowska – unikatowy przewodnik po unikatowym regionie

HistoriaKsiążkiPrzyrodaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego14 marca 2024, 19:45   red. Karol Soberski815 odsłon
Kasztelania Ostrowska – unikatowy przewodnik po unikatowym regionie
Od lewej: Lidia Łączny, Maciej Jędrzejczak, Barbara Kudławiec, Bartosz Krąkowski i Tadeusz Panowicz - fot. Karol Soberski

Dzisiaj późnym popołudniem w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbyło się spotkanie autorskie z twórcami pierwszego przewodnika po Kasztelanii Ostrowskiej, czyli krainie leżącej na terenach gminy Łubowo, Pobiedziska, Kłecko i Kiszkowo, terenach otulających w swoich ramionach Ostrów Lednicki. Spotkanie było okazją do poznania tego regionu od zupełnie nieznanej strony, strony którą przedstawiono w tym wyjątkowym przewodniku.

W spotkaniu wzięli udział: Maciej Jędrzejczak, Natalia Jędrzejczak, Barbara Kudławiec, Tadeusz Panowicz i Bartosz Krakowski, czyli pięciu z siedmiu autorów przewodnika. Spotkanie prowadziła Lidia Łącznym dyrektor Centrum Kultury eSTeDe.

Na początku spotkania M. Jędrzejczak opowiedział o idei Kasztelanii Ostrowskiej, wspomniał, że jej „ojcem chrzestnym” jest T. Panowicz, a na koniec przywołał cele dla których powstał przewodnik. – Dlaczego powstał ten przewodnik? Bo nie było takiego wcześniej, a wielu pytało skąd czerpać rzetelną i całościową wiedzę o regionie. Bo Kasztelania Ostrowska jest odkrywana na nowo z kart historii i tożsamość tego regionu w krainie wielkopolskiej wraca dopiero w szerszej świadomości. Wiele napisano o miejscowościach, o najbardziej znanych obiektach tych terenów, ale nie powstało dotychczas ujęcie tego obszaru właśnie w odniesieniu do granic Kasztelanii Ostrowskiej. Unikatowe miejsca bywają nieznane, bo mało mówi się o nich lub zostały niedawno opisane - w tym przez nas. Niektóre z tych miejsc to dziedzictwo ulotne. Za kilka dekad, kto wie, może być już nie do zobaczenia – mówią członkowie Kasztelanii Ostrowskiej.

W przewodniku, na 64 stronach, autorzy opisali 30 unikatowych miejsc, do których dochodzą jeszcze pozostałe, te bardzo znane jak Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Park Etnograficzny, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, Brama Trzeciego Tysiąclecia, Gród Pobiedziska i Centrum Edukacji Regionalnej Kasztelanii Ostrowskiej w Lednogórze. Te trzydzieści miejsc rozsianych jest w regionie, więc aby je zobaczyć trzeba spędzić w regionie 2-3 dni, wyspać się w lokalnych gościńcach, zjeść lokalne pyszności w restauracjach i przede wszystkim zrobić to niespiesznie. A już na przebycie 50 km najdłuższym traktem leśnym będą potrzebne kondycja i rower lub zapał piechura - w zamian możliwość zatopienia w różne leśne ekosystemy.

Autorami przewodnika są pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin, którzy chcą przybliżać niszowe informacje o cennych obiektach, historiach ludzi, osobliwych roślinach, zwierzętach i grzybach, a także o ostojach przyrody wymagających naszej troski. Są to: Natalia Jędrzejczak, Tadeusz Panowicz, Maciej Jędrzejczak, Barbara Kudławiec, Robert Domżał, Bartosz Borowiak i Bartosz Krąkowski.

W trakcie dzisiejszego spotkania B. Kudławiec opowiedział m.in. o unikatowym grzybie którym jest czarka austriacka, którą możemy spotkać na terenie Kasztelanii Ostrowskiej.

Z kolei B. Krąkowski wspomniała o Stawach Kiszkowskich i ptakach, które można tam spotkać. Natomiast T. Panowicz mówił o dziedzictwie kulturowym i niezwykłych miejscach historycznych w tym regionie.

Patronat nad przewodnikiem objęły samorządy: Powiat Gnieźnieński, Gmina Kiszkowo, Gmina Kłecko, Gmina Łubowo, Gmina Pobiedziska i kibicująca nam od początku Biblioteka w Pobiedziskach. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu z środków Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, dlatego po dzisiejszym spotkaniu każdy mógł otrzymać bezpłatny egzemplarz przewodnika.

Przewodnik po Kasztelanii Ostrowskiej powinien mieć w swojej bibliotece każdy miłośnik przyrody i historii, każdy kochający piesze wędrówki po naszym regionie i każdy, kto uwielbia tajemnica i skarby, bo takowe też znajdziemy w tej książce.


Fot. Centrum Kultury eSTeDeJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 162

 • 113
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 44
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3