Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, od ponad 20 lat odkrywający tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach, został zaproszony - ze swoją książka „Zapomnianą zbrodnia” - na spotkanie autorskie do Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista i badacz lokalnej historii, został zaproszony na spotkanie autorskie - w ramach Salonu Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego - do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie!
Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego – inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie – to, zgodnie z założeniem, cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów. Dyskusje pod hasłem Salon Dobrej Książki odbywają się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Tym razem - we wtorek, 10 czerwca o godz. 14.00 - w ramach Salonu odbędzie się spotkanie z Karolem Soberskim i jego wyjątkową książka „Zapomniana zbrodnia”. Wszystkich serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
- Na przełomie października i listopada 2024 roku minęło 85 lat od pierwszych niemieckich transportów śmierci w mobilnych komorach gazowych, w których, w trakcie II wojny światowej, zabijano pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka”, przemianowanego przez Niemców na Tiegenhof - mówi K. Soberski. - Nie ukrywam, że książka „Zapomniana zbrodnia” opowiadająca o zagładzie przez Niemców blisko 10 tysięcy pacjentów „Dziekanki” w latach II wojny światowej, jest dla mnie wyjątkowa. Ta książka jest swoistym podsumowaniem 20 lat mojego życia, które poświęciłem na zbadanie zbrodni dokonanej przez Niemców na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie i na badaniu „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich. I czasami aż trudno jest mi uwierzyć, że to już 20 lat – podkreśla K. Soberski i dodaje, że jest dla niego wielkim zaszczytem zaproszenie do X Pawilonu Cytadeli Warszawskie, oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie na spotkanie autorskie właśnie z tą książką.
- Dla mnie to będzie wyjątkowe spotkanie ponieważ odbędzie się w X Pawilonie Cytadeli Warszawskie, gdzie mieściło się carskie więzienie dla więźniów politycznych, z których wielu stracono na stokach twierdzi, a tysiące wywieziono z Cytadeli na Syberię. Wśród więźniów X Pawilonu byli m.in. Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, ks. Piotr Ściegienny, Stefan Okrzeja i Ludwik Waryński - zaznacza K. Soberski
Przypomnijmy, spotkanie odbędzie się we wtorek, 10 czerwca o godz. 14.00. Wstęp wolny. Po spotkaniu będzie można nabyć - w cenie promocyjnej - wspomnianą książkę „Zapomniana zbrodnia”.
Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Od ponad 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
Dotychczas ukazały się następujące książki i przewodniki:
W tym roku na rynku wydawniczym pojawią się następujące jego książki:
- „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, wydanie II
- „Głębokie. Tropem tajemnic”
- „Magiczny Pałac Rybieniec”
- „Raport Habera”
- „Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”.
K. Soberski jest również pomysłodawcą i głównym organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyło się pięć edycji: w 2019, 2021, 2022, 2023 i 2024 r.), a także I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który od 27 do 29 czerwca odbędzie się w Łubowie koło Gniezna.
Ponadto od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
Więcej o jego działalności na stronie: soberski.pl
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!