ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Karol Soberski napisze książkę o historii pałacu w Zdziechowie!

KsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego24 maja 2022, 9:00   red. Aleksandra Soberska1354 odsłon
Karol Soberski napisze książkę o historii pałacu w Zdziechowie!
 fot. Aleksandra Soberska

W Klubie Kobiet Aktywnych w Zdziechowie, wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie pisarza Karola Soberskiego z mieszkańcami Zdziechowy. Głównym tematem dyskusji był pomysł, który wyszedł z Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, napisania książki o historii pałacu w Zdziechowie. W spotkaniu uczestniczyła także Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. Książka zapowiada się fascynująco, a jej autorem będzie K. Soberski.

Pałac w Zdziechowie w gminie Gniezno to jeden z piękniejszych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Ma też przebogatą historię oraz swoje sekrety związane zarówno z XIX wiekiem i okresem międzywojennym. Dlatego narodził się pomysł, by powstała książka o historii tej rezydencji, która liczy ponad 140 lat.

Poniedziałkowe spotkanie otworzyła Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, który wprowadziła uczestników spotkania w temat. - Pojawił się pomysł, by napisać książkę o Zdziechowie. To spotkanie zorganizowaliśmy po to, aby zorientować się, czy są osoby mające jakiekolwiek zdjęcia, pamiątki czy wspomnienia o naszej miejscowości. Mamy się bowiem czym pochwalić, ponieważ Zdziechowa zapisała się na kartach historii i jest szansa, by to wszystko znalazło się na kartach książki. Jej autorem będzie pan Karol Soberski, pisarz, który od kilku lat pisze książki o historii naszego regionu – powiedziała L. Pietrzak. - Pana Karola sporo osób z naszej gminy już zna, ponieważ napisał kilka książek m.in. o pałacach w Zakrzewie, Popowie Ignacewie czy Mielnie – dodaje.

Po dyrektorce biblioteki, głos zabrała wójt gminy Gniezno – Maria Suplicka. - Jesteśmy po pierwszych rozmowach z panem Karolem i pomysł spisania historycznych faktów pałacu w Zdziechowie i całej miejscowości, wydaje się ciekawy. Są tego dwa powody. Pierwszy powód to ocalenie od zapomnienia tego wszystkiego, co się tutaj działo i jakie wielkie historyczne znaczenie ma pałac w Zdziechowie. Natomiast drugi powód, taki trochę komercyjny. Jak wiadomo Gmina wyraziła zgodę na sprzedaż pałacu i powstanie takiej pozycji przyczyni się do wypromowania tego obiektu – podkreśla wójt gminy Gniezno. - Ale najważniejszy jest ten pierwszy, historyczny aspekt, byśmy mieli tę świadomość historyczną w jakim miejscu żyjemy i czuli tę lokalną tożsamość – dodaje.

Następnie głos zabrał K. Soberski opowiedział o swoich dotychczasowych książkach oraz wyjaśnił dlaczego chce napisać książkę o pałacu w Zdziechowie. - Od kilku lat kompletuję dokumentację i fotografie o pałacach należących do rodu von Wendorffów, czyli o pałacach w Mielnie, Przysiece, Zdziechowie i Rybieńcu. Nawiązałem też kontakt z potomkami von Wendorffów mieszkającymi w Niemczech i mam obiecane otrzymać sporo unikatowych materiałów archiwalnych. Dlatego w pewnym momencie uznałem, że napiszę książkę o tych pałacach. Ich historia jest przebogata, a praktycznie zupełnie nieznana – wyjaśnia K. Soberski.

W dalszej części K. Soberski przedstawił wstępny plan książki, ilość rozdziałów, które tematy będą poruszone, a które odrzucone. Zaznaczył, że dużą wagę przywiązuje do wspomnień najstarszych mieszkańców Zdziechowy, stąd dzisiejsze spotkanie i umawianie się na indywidualne spotkania u poszczególnych mieszkańców.

Po wprowadzeniu przez pisarza do tematu, rozpoczęła się dyskusja. Kilku mieszkańców pokazało archiwalne zdjęcia związane z pałacem i von Wendorffami. Nie zabrakło także wspomnień i opowieści przekazywanych w rodzinach a dotyczących właścicieli pałacu. Była też mowa o innych historycznych ciekawostkach związanych ze Zdziechową.

Ponad 2-godzinne spotkania zakończyło się… listą na której pojawiło się wiele nazwisk i numerów telefonów z którymi w najbliższym czasie spotka się K. Soberski.

Do pierwszego takiego spotkania doszło tuż po zakończeniu dyskusji w Klubie Kobiet Aktywnych. Jeden z mieszkańców Zdziechowy przekazało kilkanaście archiwalnych fotografii oraz pokazał kilka pamiątek z pałacu w Zdziechowie (które zostały sfotografowane i znajdą się w książce).

Apel do mieszkańców

Zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje ale przede wszystkim fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat pałacu w Zdziechowie, jak i wydarzeń, które tam się rozgrywały, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy PRL (do 1990 roku).

Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z pałacu, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość). Wiemy, że w pałacu, jeszcze w okresie II wojny światowej, znajdowały się m.in. ciekawie wyposażony zimowy ogród, zabytkowe meble, cenne obrazy i ciekawa biblioteka!

Dzisiaj część z wyposażenia znajduje się w prywatnych rękach mieszkańców naszego regionu, stąd nasz apel o możliwość sfotografowanie tych przedmiotów, byśmy mogli ocalić od zapomnienia piękne wnętrza pałacu w Zdziechowie. Zapewniamy anonimowość!

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Ocalmy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze historie związane z pałacami i dworami na Pojezierzu Gnieźnieńskim.
Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: naczelny@pojezierze24.pl, fundacjahistoryczna@post.pl
lub tel. 515-980-504

Gwarantujemy anonimowość


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 270

 • 222
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 42
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3