ReklamaA1

Kaplica rodziny Lange w nocnym blasku

Informacje lokalneAtrakcje turystyczne30 stycznia 2021, 21:30   red. Karol Soberski1703 odsłon
Kaplica rodziny Lange w nocnym blasku
Kaplica rodziny Lange w Rybnie Wielkim - fot. Karol Soberski

Od kilkunasty tygodni miejsce to świeci nowym blaskiem. Dosłownie. Z jednej strony zostało poddane rewitalizacji i przywrócono mu dawny blask, a z drugiej - nocą jest oświetlone. I my dzisiaj właśnie w nocy, przy pełni księżyca odwiedziliśmy, pochodzącą z około 1880 roku,  piękną kaplicę rodziny Lange w Rybnie Wielkim w gminie Kiszkowo.

Kaplica jest budowlą o klasycystycznych formach z pewnymi odwołaniami do neogotyku. Założona jest na rzucie ośmioboku i zwieńczona kopułą. Elewacja jest otynkowana, boniowana. Na gzymsie nad ośmioma narożnikami kaplicy usytuowane są dekoracyjne kamienne wazony oraz rzeźby alegorycznych postaci.

Od wschodu znajduje się ostrołukowe wejście, ujęte profilowanym obramieniem i otoczony z obu stron dwoma kolumnami. Pośrodku tympanonu umieszczona jest marmurowa tablica z napisem w języku niemieckim:

„Erbbegräbniss Familie Lange Selig sind die Todten Die in dem Herrn starben”. W tłumaczeniu brzmi: „Miejsce pochówku rodziny Lange. Błogosławieni umarli, którzy w Panu umierają”.

Tym samym dowiadujemy się, że jest to kaplica rodowa Lange. Budowniczym kaplicy był znany gnieźnieński drukarz i wydawca Jan Bernard Lange (1817-1881), będący przez prawie 50 lat właścicielem Rybna (od lat 30-tych XIX wieku).

We wrześniu 2020 r. rozpoczęły się się prace związane z renowacją zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim oraz zagospodarowaniu terenu wkoło budynku, w celu zwiększenia jego dostępności. Zakończone zostały pod koniec 2020 r. i od tego czasu kaplica nabrała nowego blasku.

Zabytkowy obiekt był w bardzo złym stanie technicznym, uniemożliwiającym jego zwiedzanie. Odpadające tynki, przebarwienia i ubytki sprawiały, że był nieatrakcyjny i nieestetyczny. Działka wokół kaplicy była niezagospodarowana, brakowało ścieżki prowadzącej bezpośrednio do zabytku, który był także niewidoczny zza okolicznych budynków. Celem prac restauracyjnych było  przywrócenie obiektu mieszkańcom i turystom, a także utworzenie tutaj sfery rekreacyjnej. Miejsce to niewątpliwie stanie się atrakcją turystyczną o ponadlokalnym znaczeniu.

Koszty prac oszacowano na blisko pół miliona złotych. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał na ich realizację 440 tys. zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

– Będziemy chcieli eksponować to miejsce naszymi sposobami, promować to miejsce nie tylko na terenie gminy, ale przede wszystkim w regionie, województwie i w całej Polsce. Na pewno pojawi się tutaj wielu turystów. Przywróciliśmy jej blask i świetność, która przyświecała tym ludziom, którzy budowali tę kaplicę, czyli rodzinie Lange. Po renowacji ten obiekt będzie służyć wszystkim zarówno mieszkańcom jak i turystom. Taki jest cel. Jest to obiekt zabytkowy. Będzie perełką na szlaku turystycznym – mówi Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo.


Fot. K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 145

  • 103
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 13
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 29
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem