Organizacja obchodów 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie to przedsięwzięcie bardzo skomplikowane, czasochłonne, a przede wszystkim bardzo kosztowne. Na szczęście zaangażowało się w nie wiele podmiotów, które obiecały wesprzeć Miasto w przygotowywaniu tego wielkiego jubileuszu.
Za nami już dwa spotkania komitetu roboczego do spraw obchodów, powołanego przez Prezydenta Miasta Gniezna. W jego pracach biorą udział nie tylko przedstawiciele jednostek miejskich (urząd, MOK, biblioteka), ale także delegaci z powiatu gnieźnieńskiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz reprezentanci Wojewody Wielkopolskiej. W organizację włączyły się także władze centralne: przedstawiciele Kancelarii Sejmu i Senatu RP. Ważnymi członkami tego grona są także reprezentanci Prymasa Polski, a także Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Klastra Turystycznego Szlak Piastowski, czy CK eSTeDe.
Na każdym spotkaniu omawiany jest bieżący stan prac nad rocznicą, dopracowywane wspólne kalendarium działań oraz przedstawiane plany związane z kolejnymi akcjami promocyjnymi.
Ważnym krokiem na drodze do wspólnych obchodów było podpisanie 13 czerwca w Sali Kryształowej Starego Ratusza listu intencyjnego, który sformalizował współpracę samorządów i archidiecezji przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Pod dokumentem, w którym znajduje się zapis „o szczerej woli podjęcia wszelkich niezbędnych działań, celem nadania właściwej rangi obchodom rocznicowym, jak również podjęcia współpracy w przygotowaniu imprez i wydarzeń okolicznościowych” – podpisali się Agata Sobczyk - Wojewoda Wielkopolska, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Budasz – Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Michał Powałowski – Prezydent Miasta Gniezna, oraz abp. Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.
Finalizowane są także rozmowy w sprawie oficjalnego Komitetu Honorowego Obchodów Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. Zaproszenie do tego elitarnego grona przyjęli już m.in. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Prymas Polski Wojciech Polak, Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, Starosta Gnieźnieński Tomasz Budasz, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Minister Paulina Hennig-Kloska, Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, Senator Grzegorz Fedorowicz oraz Podsekretarz Stanu Michał Kołodziejczak. Miasto czeka jeszcze na akceptację ze strony kilku ważnych dla całego przedsięwzięcia osób, w tym na zgodę Prezydenta RP na przewodniczenie całemu gremium.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!