Wystawa z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej Macieja Jelińskiego wypełniła piątkowe popołudnie 16 czerwca w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Prezentowane były prace powstałe w ostatnich latach oraz prace innych artystów przestawiające samego jubilata. W muzealnych gablotach zagościły fotografie, wycinki prasowe, dyplomy i gratulacje oraz inne archiwalia dokumentujące jubileuszowe 35 lat. W kronikach, które prowadzi twórca można było prześledzić drogę artystyczną i często odnaleźć siebie na zdjęciach.
Jubileuszową wystawę rozpoczął zespół Crashfork ze Żnina w składzie: Jacek Chareński – gitara, Arnold Jagodziński – bas, Mariusz Adamczyk – perkusja i Dariusz Karabasz – trąbka. Sam artysta nawiązał do wydarzeń za naszą wschodnią granicą opowiadając o najnowszym obrazie, który namalował pod wpływem emocji związanych z konfliktem. Mówił również o początkach swojej pracy twórczej i przełomowych wydarzeniach na przestrzeni minionych lat.
Oficjalne życzenia i podziękowania złożyli m.in. burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i zastępcą burmistrza Wiolettą Borys-Stachowiak; przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Sabaciński wraz z radnym powiatowym Jackiem Osińskim, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego i dyrektor biblioteki Mirosław Rzeszowski, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury Stefan Czarnecki, dyrektor SP nr 1 Marlena Posadzy, kierownik Placówki Wsparcia Dziennego Marlena Nowaczewska, w imieniu Klubu Aktywni Razem Joanna Latuszek, kierownik Katarzyna Wolska z Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, znajomi artysty Mateusz Gąsior i Marek Bocian oraz prowadząca wydarzenie dyrektor muzeum dr Kamila Czechowska.
Po części oficjalnej, przy dźwiękach zespołu Crashfork i życzeniach od przyjaciół, Maciej Jeliński rozpoczął oficjalnie urodzinowy wernisaż krojąc pierwszy kawałek tortu ufundowanego przez Cukiernię Piotra Leszczyńskiego z Szubina.
Wystawę można oglądać do końca lipca.
MACIEJ JELIŃSKI – urodził się w Szubinie w 1967 r., gdzie mieszka i tworzy. Od 1983 roku jest członkiem szubińskiej grupy plastyków „PLAMA'S”. W latach 1991-2009 pełnił funkcję prezesa grupy, z którą zorganizował kilkadziesiąt wystaw plastycznych. Były to wystawy indywidualne członków grupy i zbiorowe. Inicjatywy te odbywały się w Polsce i Holandii. Brał udział w licznych plenerach malarskich. Przez 15 lat prowadził zajęcia plastyczne i galerię działającą w domu kultury w Szubinie. Z zespołem „KRZYK” zrealizował projekt „Harmonia obrazu i dźwięku”. Był to cykl koncertów sprzęgniętych z projekcją slajdów i wystawami malarstwa. Jedno z takich wydarzeń odbyło się w bydgoskim Węgliszku. Zrealizował wiele wydarzeń w przestrzeni publicznej Szubina, Barcina, Lubostronia, Pakości, Kołdrąbia, Nakła n. Notecią. Do współpracy przy realizacji zapraszał innych artystów.
W dorobku ważne miejsce zajmują happeningi, których stworzył ponad 30. Jeden z happeningów „Płonące wieże Babel” wywołują do dnia dzisiejszego wiele emocji. W latach 2009-2015 – wraz z żoną Natalią – prowadził niezależną galerię „Korytarzyk” w Szubinie. Na przestrzeni lat współpracował z wieloma zespołami muzycznymi, stowarzyszeniami i instytucjami. M.in. z Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie obchodził 30-lecie pracy twórczej. Swoje prace prezentował na około 100 wystawach. W 2008 r. uhonorowany został Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Fot. Piotr Bembenek/Muzeum Ziemi Szubińskiej
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!