Józef Knach z Dobieszewa i Stanisław Szczotka z Wąsosza upamiętnieni w Szubinie

HistoriaAktualności27 października 2022, 12:30   red. - inf. prasowa853 odsłon
Józef Knach z Dobieszewa i Stanisław Szczotka z Wąsosza upamiętnieni w Szubinie
 fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Na cmentarzu parafialnym w Szubinie odbyła się wczoraj uroczystość upamiętniająca zamordowanych jesienią 1939 roku przez Niemców - kierownika szkoły Józefa Knacha z Dobieszewa i rolnika Stanisława Szczotkę z Wąsosza. W spotkaniu na cmentarzu parafialnym udział wzięły rodziny zamordowanych, których nazwiska umieszczono na tablicy Pomnika Mogiły Zbiorowej Ofiar Zbrodni Hitlerowskich - Aleksandra i Krzysztof Motoczyńscy z Bydgoszczy oraz Elżbieta, Adam i Izabella Parowicz z Poznania.

Na zaproszenie burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego i Muzeum przybyli m.in. starosta nakielski Tadeusz Sobol z członkiem zarządu Ignacym Pogodzińskim, przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński, przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska wraz z radnymi - Hanną Adamczewską, Piotrem Adamczewskim, Romanem Danielewskim, Markiem Gajewskim, Remigiuszem Kasprzakiem, burmistrz Kcyni Marek Szaruga, zastępca burmistrza Szubina Wioleta Borys-Stachowiak wraz z kierownikiem Marią Wardęgą, dyrektorzy szkół - z Szubina Gabriela Rojek, z Rynarzewa Agnieszka Tulińska, z Kowalewa Robert Zdralek, młodzież ze SP w Kowalewie i SP 2 w Szubinie, I LO w Szubinie, autorka filmu o Józefie Knachu Hanna Paszkiewicz wraz z członkiniami Stowarzyszenia „Fachury Kultury”, przedstawiciele Rady Seniorów, przedstawiciele organizacji i mieszkańcy.

Uroczystość prowadziła dr Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej, która odczytała fragmenty „Swastyki nad Szubinem” Jana Jankowskiego, gdzie opisano okoliczności zamordowania Józefa Knacha i Stanisława Szczotki. Modlitwę za pomordowanych odmówił proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie ks. Jacek Pawelczyk.

Wartę przy pomniku wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni i młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie pod opieką nauczyciela Piotra Jamroga.

Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy pamięci burmistrz Mariusz Piotrkowski podziękował za obecność zebranym i zwrócił się do młodzieży, by kontynuowali pamięć o bohaterach.

W drugiej części zebrani udali się do Muzeum Ziemi Szubińskiej. Relacja już wkrótce.


Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 153

  • 34
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 114
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4