ReklamaA1

Józef Chociszewski - tytan pracy u podstaw

Informacje lokalneAktualności21 września 2021, 17:30   red. - inf. prasowa922 odsłon
Józef Chociszewski - tytan pracy u podstaw

Niezwykła postać, niezwykły wykład. W piątek wieczorem w sali koncertowej Starego Ratusza dr hab. Artur Jazdon z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu z właściwą sobie pasją i ekspresją opowiedział o wydawniczej działalności Józefa Chociszewskiego. A tę Chociszewski prowadził na niewiarygodną skalę i w wyjątkowy sposób, nawet na tle innych poznańskich wydawców XIX wieku.

Józef Chociszewski był tytanem pracy, jego działalność wydawniczą doskonale podsumowują liczby – milionowe nakłady, setki własnych opracowań i książek (głównie z zakresu historii Polski, geografii, literatury i patriotycznych) skierowanych głównie do dzieci z ludu. Silny imperatyw wewnętrzny nakazywał Chociszewskiemu pracę organiczną, edukację u podstaw. Jeżeli o kimkolwiek można powiedzieć, że niósł kaganek oświaty pod wielkopolskie strzechy, to właśnie o Chociszewskim.

Chociszewski był m.in. pisarzem ludowym i wydawcą. Jego wydawnictwa, mimo iż czasami oceniane jako słabe edytorsko czy nawet merytorycznie, były dopasowane właśnie pod odbiorcę z ludu. Były też dostępne – bo średnio aż cztery razy tańsze niż podobne na rynku. Chociszewski docenił też wagę ilustracji w edukacji oraz wykorzystywał różnorodne i nowatorskie na tamte czasy formy edukowania, choćby gry planszowe. Blisko dwie dekady swojego aktywnego życia Chociszewski spędził właśnie w Gnieźnie.

Ta powszechna edukacja dzieci z ludu, walka z germanizacją, kształtowanie patriotycznych postaw pod pruskim zaborem, do których wymiernie przyczynili się wydawcy wielkopolscy, w tym mocno sam Chociszewski, według dra hab. Artura Jazdona, dały plon w postaci powszechnego charakteru Powstania Wielkopolskiego.

Dr hab. Artur Jazdon to wykładowca UAM w Poznaniu, związany z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu. Naukowo zajmuje się m.in. ruchem wydawniczym i księgarskim w XIX wieku,   bibliotekoznawstwem, kulturą organizacyjną bibliotek, był w pionierskim zespole, który opracował "Kodeks etyki bibliotekarza i pracownika informacji". Wykład dra hab. Jazdona to część projektu „Biografie miasta: Józef Chociszewski” realizowanego w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski w Warszawie.


Fot. A. Farman



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 62

  • 62
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem