ReklamaA1

Jesień w pałacu w Zakrzewie! Rusza Zakrzewo Palace Festival 2022!

Z życia FundacjiAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego22 sierpnia 2022, 20:00   red. Aleksandra Soberska3028 odsłon
Jesień w pałacu w Zakrzewie! Rusza Zakrzewo Palace Festival 2022!
 fot. nadesłane

Już jesienią tego roku w naszym regionie pojawi się nowy festiwal artystyczny! Jego miejscem będzie jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce – XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie (gmina Kłecko) niedaleko Gniezna! Festiwal będzie miał trzy wymiary: koncerty, wystawy i spotkania autorskie. Zakrzewo Palace Festival potrwa dwa miesiące i będzie corocznym wydarzeniem z udziałem znanych aktorów, pisarzy, malarzy, fotografików, piosenkarzy, podróżników, odkrywców, filmowców i szeroko pojętych twórców kultury. Festiwal to efekt współpracy Pałacu w Zakrzewie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”.

Już jesienią w pałacu w Zakrzewie odbywać się będą ciekawe wydarzenia kulturalne, jak choćby koncerty, spotkania autorskie z pisarzami czy podróżnikami oraz wydarzenia weekendowe typu konferencje popularno-naukowe, czy spotkania biznesowe. – Zakrzewska rezydencja jest stworzona do organizowania w jej wnętrzach różnego rodzaju uroczystości, począwszy od przyjęć okolicznościowych, rodzinnych, po imprezy firmowe i wydarzenia kulturalne – mówi Diana Matłosz-Blige, dyrektor zarządzająca pałacem w Zakrzewie. – Dzięki współpracy z Fundacją Historyczną i połączeniu naszych doświadczeń, nasz obiekt otworzy się na wiele środowisk i będzie miał do zaproponowania wydarzenia, których nikt w regionie dotychczas nie organizował. Już dzisiaj wszystkich bardzo serdecznie zapraszam na jesienne wydarzenia do pałacu w Zakrzewie – dodaje.

Zakrzewo Palace Festival to jedna z takich inicjatyw, która powstała dzięki współpracy Pałacu w Zakrzewie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. – Pałac w Zakrzewie to jeden z moich najbardziej ulubionych pałaców w Polsce, o którym w 2017 r. napisałem też książkę pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Gdy więc padła propozycja współpracy ze strony Pałacu w Zakrzewie, propozycja organizowania wspólnych projektów artystycznych, przedsięwzięć kulturalno-turystycznych, nie zastanawialiśmy się długo, ponieważ jest to wielka szansa na stworzenie na mapie Wielkopolski, czy nawet Polski, wyjątkowego miejsca w którym organizowane będą wydarzenia artystyczno-rozrywkowe i biznesowe! – podkreśla Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna i dodaje: – W ramach współpracy z Pałacem Zakrzewo organizujemy już tematyczne weekendy w zakrzewskiej rezydencji, a jesienią ruszy pierwsza edycja Zakrzewo Palace Festival.

Trzy wymiary Festiwalu

Zakrzewo Palace Festival będzie miał trzy wymiary: koncerty, wystawy i spotkania autorskie. Festiwal potrwa dwa miesiące i będzie corocznym wydarzeniem z udziałem znanych aktorów, pisarzy, malarzy, fotografików, piosenkarzy, podróżników, odkrywców, filmowców i szeroko pojętych twórców kultury.

O wszystkich planowanych wydarzeniach będziemy informowali na bieżąco.

8 października – wystawa poświęcona Stanisławie Walasiewicz

Festiwal zainaugurowany zostanie w sobotę, 8 października o godz. 12.00 wernisażem wystawy pt.  „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 października.

Stanisława Walasiewicz to ikona polskiego sportu międzywojennego, postać pomnikowa, nieco zapomniana, którą wspomina się i uznaje za kontrowersyjną głównie z powodów pozasportowych. Wystawa opowiada historię jej życia i ciekawą drogę do olimpijskich sukcesów. Jej wspaniała kariera, pełna nagłych zwrotów i stanowczych decyzji, była przykładem umiłowania sportu dzielonego z patriotyzmem. - Wystawa jest zwieńczeniem projektu naukowo-badawczego, prowadzonego w latach 2019−2021, obejmującego konserwację, digitalizację, opracowanie i udostępnienie ponad dwóch tysięcy zdjęć. Fotografie, odnalezione przypadkowo w jednej z polonijnych bibliotek w Los Angeles, zostały zakupione w 2012 r. do zbiorów Muzeum i poddane konserwacji. Ocalone przed zniszczeniem, dokumentują wypełnioną sukcesami karierę sportową Stanisławy Walasiewicz, a także jej życie poza bieżnią lekkoatletyczną. Zdjęcia pochodzą w większości z lat 1928−1939 – mówi Marzena Jaworska, kierownik Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie  kuratorka wystawy.

Stanisława Walasiewicz, (ur. 3 kwietnia 1911 w Wierzchowni, zm. 4 grudnia 1980 w Cleveland), właśc. Stefania Walasiewicz-Olson, wybitna lekkoatletka okresu międzywojennego, złota i srebrna medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936), międzynarodowa mistrzyni wielu krajów Europy, Ameryki i Japonii, w Stanach Zjednoczonych znana jako Stella Walsh. Zdobywała medale i biła rekordy w biegach na różnych dystansach, biegach przez płotki, skoku w dal i wzwyż, rzucie dyskiem i oszczepem, pięcioboju. W latach 30. XX w. została okrzyknięta najszybszą kobietą świata. Niektóre jej rekordy przetrwały do połowy lat 60. XX w. Jej postać inspirowała wielu sportowców. Przez całe życie deklarowała przywiązanie do Polski. Choć mieszkała w USA, w międzynarodowych zawodach reprezentowała wyłącznie barwy polskie. Była cenioną trenerką, działaczką polonijną i PKOl.

8 października – koncert ballad Lecha Dyblika

Oprócz wystawy, w sobotę, 8 października o godz. 16.00 odbędzie się też koncert ballad aktora teatralnego, filmowego i pieśniarza Lecha Dyblika, okraszony opowieściami z życia artysty.

L. Dyblik – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz. W 1981 r. ukończył studia na PWST w Krakowie, uzyskując dyplom w 1983 r. W latach 1981–1987 był zatrudniony w Teatrze Narodowym w Warszawie. Występował w takich filmach jak: „Psy 2. Ostatnia krew”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Cwał”, „Ogniem i mieczem”, „Świat według Kiepskich”, „Pan Tadeusz”, „Ojciec Mateusz”, „Na Wspólnej”, i wielu innych).
W 2011 roku wydał płytę pt. „Bandycka dusza”, zaś w 2012 „Dwa brzegi”. Pod koniec 2014 roku wystąpił w teledysku do piosenki Sławomira Zapały „Megiera” zaś dwa lata później w teledysku Arka Zawilińskiego do utworu PKS Song.

Bilet na koncert można nabyć tutaj.

O wszelkich tych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco zarówno na naszym portalu, jak również na FB Pałac w Zakrzewie, Instagramie Pałacu w Zakrzewie oraz na stronie internetowej pałacu, która ruszy we wrześniu.

Już dzisiaj warto zaznaczyć, że bogato zapowiada się także wiosna i lato 2023 r. W planach jest m.in. festiwal historyczny, festiwal szanty, festiwal książek, pikniki tematyczne i wiele innych ciekawych przedsięwzięć.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 489

  • 413
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 23
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 52
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem