ReklamaA1

Jak wyglądały rezydencję władców we wczesnym średniowieczu?

Informacje lokalneHistoria13 czerwca 2022, 7:30   red. Szymon Raith1108 odsłon
Jak wyglądały rezydencję władców we wczesnym średniowieczu?
 fot. Szymon Raith

Turyści, którzy odwiedzili w miniony weekend Mały Skansen w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy mogli z bliska obejrzeć makiety palatiów z czasów  wczesnośredniowiecznych ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wystawa pt. „Wczesnośredniowieczne rezydencje władców w Europie Środkowej” warta jest obejrzenia przez miłośników historii, modelarzy czy tych, którzy swoją przygodę z muzeum dopiero rozpoczynają.

Zaprezentowane modele to rekonstrukcje rezydencji odkrytych na ziemiach polskich: na Ostrowie Lednickim, Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w Przemyślu i w Krakowie. Uzupełniają je modele pałaców cesarskich z Paderborn (Niemcy) i Zurychu (Szwajcaria), na których mogły być wzorowane założenia piastowskie. Obok rekonstrukcji palatiów zaprezentowano pięć obiektów w formie rzutów fundamentów. Są to plany rezydencji w Gieczu i Wiślicy, Devinie,Werli oraz kaplicy w Tilledzie.

Taki dobór budowli pozwala na prześledzenie tendencji stylistycznych we wczesnoromańskiej świeckiej architekturze Europy Środkowej, ale również różnorodności stosowanych rozwiązań technicznych.

Czym były palatia?

Otóż były to budowle kamienne dla monarchii w okresie wczesnego średniowiecza. Można śmiało stwierdzić, że ów rezydencje były istotnym elementem w budowie obrazu i autorytetu władzy. Wyróżniające się wielkością, zbudowane z kamienia palatia zlokalizowane były w najważniejszych ośrodkach państwowych. Pełniły zarówno funkcje państwowe, jak i prywatne, przez co musiały odpowiadać na różne potrzeby.

W palatiach znajdowały się m.in. okazałe sale reprezentacyjne, skarbiec i kancelaria. Obok mieściły się komnaty mieszkalne służące władcom i ich najbliższym. Niezwykle ważną częścią składową budowli pałacowych były kaplice. Dla zewnętrznych odbiorców podkreślany one status religii chrześcijańskiej, a dla mieszkańców pałacu stanowiły punkt, wokół którego koncentrowało się życie duchowe rodziny panującej.

Palatia na ziemiach polskich

Pierwsze tego typu budowle powstały w drugiej połowie X wieku na Ostrowie Lednickim, w Poznaniu i zapewne w Gnieźnie. Należą one do najstarszych kamiennych budowli wzniesionych w państwie Piastów. W rezydencjach tych zamieszkiwali Mieszko I, Bolesław Chrobry i Mieszko II. Tradycja halowych budowli pałacowych przetrwała do XII-XIII wieku.

Do dziś po palatiach pozostały jedynie niewielkie fragmenty budowli, a do ich rozpoznania niezbędne jest prowadzenie badań archeologiczno-architektonicznych.


Fot. Sz. Raith



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 203

  • 129
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 13
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 61
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem