Turyści, którzy odwiedzili w miniony weekend Mały Skansen w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy mogli z bliska obejrzeć makiety palatiów z czasów wczesnośredniowiecznych ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wystawa pt. „Wczesnośredniowieczne rezydencje władców w Europie Środkowej” warta jest obejrzenia przez miłośników historii, modelarzy czy tych, którzy swoją przygodę z muzeum dopiero rozpoczynają.
Zaprezentowane modele to rekonstrukcje rezydencji odkrytych na ziemiach polskich: na Ostrowie Lednickim, Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w Przemyślu i w Krakowie. Uzupełniają je modele pałaców cesarskich z Paderborn (Niemcy) i Zurychu (Szwajcaria), na których mogły być wzorowane założenia piastowskie. Obok rekonstrukcji palatiów zaprezentowano pięć obiektów w formie rzutów fundamentów. Są to plany rezydencji w Gieczu i Wiślicy, Devinie,Werli oraz kaplicy w Tilledzie.
Taki dobór budowli pozwala na prześledzenie tendencji stylistycznych we wczesnoromańskiej świeckiej architekturze Europy Środkowej, ale również różnorodności stosowanych rozwiązań technicznych.
Otóż były to budowle kamienne dla monarchii w okresie wczesnego średniowiecza. Można śmiało stwierdzić, że ów rezydencje były istotnym elementem w budowie obrazu i autorytetu władzy. Wyróżniające się wielkością, zbudowane z kamienia palatia zlokalizowane były w najważniejszych ośrodkach państwowych. Pełniły zarówno funkcje państwowe, jak i prywatne, przez co musiały odpowiadać na różne potrzeby.
W palatiach znajdowały się m.in. okazałe sale reprezentacyjne, skarbiec i kancelaria. Obok mieściły się komnaty mieszkalne służące władcom i ich najbliższym. Niezwykle ważną częścią składową budowli pałacowych były kaplice. Dla zewnętrznych odbiorców podkreślany one status religii chrześcijańskiej, a dla mieszkańców pałacu stanowiły punkt, wokół którego koncentrowało się życie duchowe rodziny panującej.
Pierwsze tego typu budowle powstały w drugiej połowie X wieku na Ostrowie Lednickim, w Poznaniu i zapewne w Gnieźnie. Należą one do najstarszych kamiennych budowli wzniesionych w państwie Piastów. W rezydencjach tych zamieszkiwali Mieszko I, Bolesław Chrobry i Mieszko II. Tradycja halowych budowli pałacowych przetrwała do XII-XIII wieku.
Do dziś po palatiach pozostały jedynie niewielkie fragmenty budowli, a do ich rozpoznania niezbędne jest prowadzenie badań archeologiczno-architektonicznych.
Fot. Sz. Raith
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!