ReklamaA1 - baner

Jak spędzaliśmy tegoroczne wakacje?

Aktualności14 września 2020, 14:30   red. - inf. prasowa504 odsłon
Jak spędzaliśmy tegoroczne wakacje?
Przystań Żeglarska "Korsarz" nad jez. Kłeckim w Kłecku -  fot. Karol Soberski

Kończy się czas wakacyjnych urlopów. Czas na podsumowanie – jak Polacy spędzali tegoroczne wakacje w dobie koronawirusa. Ponad połowa respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków 2020” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń wypoczywała w tym roku w kraju.

Główne kierunki to morze (25%), Mazury (17%) oraz góry (17%). Co trzeci ankietowany wybrał mniejszą miejscowość, ale z atrakcjami, a 18% osób zdecydowało się wybrać miejsce bardziej kameralne niż zwykle.

Na tegoroczny urlop Polacy przeznaczyli od 8 do 14 dni, tak deklaruje 30% ankietowanych. Niewiele mniej przeznaczy do 7 dni – 26%, a 24% będzie wypoczywać tylko w weekendy. Na ponad 14 dniowym urlopie spędzi czas jedynie 9% osób.

Większość, bo aż 69% osób, wypoczynek organizowała sobie samodzielnie, niektórzy dodatkowo korzystając z  rad znajomych (36%) lub biorą udział w wypoczynku zorganizowanym przez biuro turystyczne – 12%.

Najchętniej wyjeżdżaliśmy z partnerem – 40%, rodziną – 29% lub przyjaciółmi – 27%.

Największą wartością podczas tegorocznego urlopu według 55% respondentów miało  przede wszystkim dobre towarzystwo. Według 15% liczyła się dobra pogoda, a zdaniem 12% ciekawe atrakcje w pobliżu miejsca pobytu. Przyjemność sprawiało nam również korzystanie z lokalnych rozrywek (21%) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (18%).

Najczęściej wybieraną formą rozrywki były sporty wodne (38%) jak kajaki, skutery wodne, windsurfing oraz inne plenerowe rozrywki (42%) na przykład parki rozrywki, parki linowe. Popularnością cieszyły się również sporty za kierownicą takie jak gokarty, quady, jazda off road – 16%.

– Polacy starali się spędzać czas wolny aktywnie, a sport szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny był dobrą odskocznią od codziennej rutyny i pozwala na szybką dawkę pozytywnej energii. Był to również dobry sposób na odreagowanie stresu związanego z pandemią oraz czasu który musieliśmy spędzić w domu. Nawet jeśli spędzaliśmy letni wypoczynek w kraju, to szukaliśmy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Największą część „wypoczynkowego budżetu” przeznaczaliśmy na zakwaterowanie – 49%, jedzenie – 23% oraz na atrakcje i rozrywki – 19% odpowiedzi. Na kolejnej pozycji znajduje się jedzenie – 19% wskazań oraz dojazd na urlop - 10% odpowiedzi.

Zdaniem ponad połowy respondentów, biorących udział w badaniu, czas wypoczynku jest dobrym momentem na spróbowanie nowego sportu lub rozrywki. Mimo wakacyjnych nastrojów i chęci aktywnego spędzania czasu podczas wypoczynku, co trzeci respondent miał jednak obawy – czy tegoroczny urlop będzie bezpieczny ze względu na pandemię.

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1065 respondentów.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner