ReklamaA1

Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zdziechowie otwarta!

HistoriaAktualności12 kwietnia 2024, 20:00   red. Aleksandra Soberska1612 odsłon
Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zdziechowie otwarta!
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali (od lewej): Lidia Pietrzak, Maria Suplicka i Paweł Noskiewicz -  fot. Aleksandra Soberska

Historyczny moment dla gminy Gniezno! W dwa lata po przygotowaniu koncepcji, dzisiaj w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Zdziechowie została otwarta Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego! Uroczystość zgromadziła całą społeczność szkolną oraz wielu zaproszonych gości!

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się w hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbył się montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło też przemówień, które wygłosili: Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie (autorka koncepcji Izby, którą opracowała już dwa lata temu), Paweł Noskiewicz, który w depozyt do Izby przekazał zbiory, które przez ostatnie lata pozyskał, Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński i Agata Rezgui, sołtys Zdziechowy.

Oprócz przemówień, były też podziękowania i gratulacje dla Marzenny Kubiak, dyrektor SP w Zdziechowie.

Po uroczystości w hali, wszyscy przeszli do holu szkoły, gdzie zlokalizowana została Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: M. Suplicka, L. Pietrzak i P. Noskiewicz. Poświęcenie Izby dokonał proboszcz miejscowej parafii, ks. Paweł Gronowski.

W Izbie Pamięci Powstania Wielkopolskiego znalazły się oryginalne pamiątki i dokumenty związane z Powstaniem Wielkopolski, elementy wyposażenia i umundurowania powstańców oraz  żołnierzy pruskich. Część eksponatów to pamiątki z bitwy pod Zdziechową, ale są też elementy nie związane ze Zdziechową.

Jednym z najcenniejszych historycznie eksponatów jest oryginalny orzeł z drzewca sztandaru Towarzystwa Powstańców i Wojaków z 1926 roku, który do Izby trafił od Pana Jerzego Nowaka, którego dziadek przechował wspomniany sztandar (oryginalny sztandar natomiast znajduje się w zbiorach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy).

Wśród gości obecnych na uroczystości, oprócz wspomnianego J. Nowaka, była m.in. Dominika Popiołek, konserwator dzieł sztuki z Torunia, która przywróciła sztandarowi należny błysk; Marta Romanow-Kujawa i Małgorzata Fryza z Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach - oddziału Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy; Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”; przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektorzy szkół z terenu gminy Gniezno, ale też Andrzej Szprywa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych; radni gminy Gniezno Ryszard Majewski i Łukasz Ciesielski oraz Elżbieta Łuczak, sołtys Obórki i Piotr Sobański, sołtys Modliszewka.

Warto podkreślić, że Gmina Gniezno otrzymała dofinansowanie na realizację Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w kwocie 51.380 złotych. Koszt całości wyniósł ponad 80 tys. złotych.

Po dzisiejszej uroczystości można powiedzieć, że w nową kadencją, Gmina Gniezno wchodzi z dwoma mocnymi akcentami promocyjno-turystyczno-historycznymi. Najpierw 21 marca odbyła się premiera książki-przewodnika po gminie Gniezno autorstwa Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, a dzisiaj otwarta została Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego. I obie te inicjatywy wzajemnie się uzupełniają.

Izbę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania szkoły.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 219

  • 111
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 106
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem