W pałacu w Rybieńcu (gmina Kiszkowo) odbyła się czwarta edycja „Turystycznego weekendu z gwiazdą”, którą zainaugurowała IV Noc Tajemnic, czyli cykl spotkań z pisarzami, podróżnikami, twórcami, badaczami historii czy też filmowcami. Wydarzenie przyciągnęło do pałacu miłośników historii z całej Polski! Prelekcje wygłosili: Piotr Karsznia - rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim kronikarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło” oraz Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista i niezależny badacz lokalnej historii, pomysłodawca „Weekendu”.
IV „Noc Tajemnic” rozpoczęła się w piątek, 14 marca o godz. 20.00, a zakończyła grubo po północy. W klimacie magicznej rezydencji w Rybieńcu, po zmroku, w atmosferze tajemnic ponad 35 osób z całej Polski, wysłuchało dwóch prelekcji. IV Noc Tajemnic, oprócz spotkania z historią, to także fantastyczna promocja pałacu w Rybieńcu, obiektu, który idealnie nadaje się na różnego rodzaju imprezy towarzyskie, jak i konferencje naukowe.
– Po trzech edycjach Nocy Tajemnic, które odbywały się w 2022 roku pałacu w Zakrzewie, zakończonych dużym sukcesem, postanowiłem po blisko trzech latach, kontynuować ten cykl spotkań z twórcami. W aurze magicznego pałacu, nocą spotykamy się, by wysłuchać ciekawych prelekcji, spotkać ciekawych twórców i porozmawiać o tajemnicach. Tym razem uczestników zaprosiliśmy do magicznego pałacu w Rybieńcu – mówi Karol Soberski, pomysłodawca tych spotkań.
Noc Tajemnic była integralną częścią czwartej edycji „Turystycznego weekendu z gwiazdą”, który odbywał się od 14 do 16 marca w pałacu w Rybieńcu. Pomysłodawcą i organizatorem „Weekendu” był Karol Soberski i Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, którym K. Soberski kieruje.
Czwarta edycja „Turystycznego weekendu z gwiazdą”, to trzy dni w trakcie których miłośnicy historii i turystyki z Wrocławia, Poznania, Brodnicy, Mieszkowic koło Gryfina, Gniezna, Wałbrzycha, Dalek (gmina Gniezno), Wyszkowa, Czerlejna koło Kostrzyna i Ciechocinka, słuchali ciekawych prelekcji, zwiedzali atrakcje turystyczne gminy Kiszkowo, Kłecko i Mieścisko, prowadzili ciekawe dyskusje o skarbach i tajemnicach, bawili się przy ognisku nad jeziorem Rybno Małe oraz zwiedzali z przewodnikim pałac w Rybieńcu! Gościem specjalnym weekendu był Piotr Karsznia.
Gość specjalny IV Nocy Tajemnic - Piotr Karsznia zabrał zebranych w „świat melodii węgla i papieru”, natomiast Karol Soberski w świat skarbów i tajemnic arystokracji na prowincji.
Uczestnicy spotkania, wykładów słuchali przy wyśmienitej kawie i jeszcze lepszych wypiekach. Natomiast po zakończeniu prelekcji, można było porozmawiać z prelegentami, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy też podrzucić im jakiś ciekawy temat.
Piotr Karsznia - rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim kronikarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”.
Mentorem Piotra był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński, (grafik, rysownik, karykaturzysta).
Piotr od wielu lat niestrudzenie ilustruje powrót do chwały zapomnianych bohaterów, dźwiganie powalonych zła ręką krzyży, wyrywanie z ziemi materialnych dowodów na potwierdzenie historycznych faktów. Piotr Karsznia maluje nie piórkiem, a sercem, gorącym sercem Polaka patrioty, bojownika o chwałę należną cieniom z przeszłości.
Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (www.instytut-literacki.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016),„Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego”(2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021), „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024) oraz „Zapomniana zbrodnia. Wydanie II, rozszerzone” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pięć edycje odbyły się: w 2019 w pałacu w Czerniejewie, w 2021 w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu i w 2024 r. w Gościńcu w Modliszewku. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów.
W programie „Nocy Tajemnic”, która rozpoczęła się o godz. 20.00, a zakończyła grubo po północy, znalazły się dwa wykłady. Karol Soberski w prelekcji pt. „Arystokracja na prowincji - skarby i tajemnice” przybliżył postacie kilkunastu właścicieli ziemskich z Wielkopolski oraz opowiedział o skarbach i tajemnicach związanych z tymi osobami i ich majątkami,
Z kolei Piotr Karsznia - gwiazda wieczoru - podczas swojej prelekcji zaprosił w świat „melodii węgla i papieru”! Uczestnicy spotkania z Piotrem mieli możliwość wysłuchania ciekawych opowieści. Piotr, poprzez przydrożne kapliczki, krzyże, wierzby i dwory, zabrał nas w świat wspomnień i snów o dawnej wsi, świat, który zniknął wiele lat temu…
Na koniec zaś, wsłuchując się w muzykę, P. Karsznia namalował - w kilka minut - obraz przedstawiający Fryderyka Wendorffa, ostatniego przedwojennego właściciela Rybieńca, wyjeżdżającego z tego majątku do swojej „modlitewni”. Obraz ten został następnie przekazany panu Mieczysławowi, obecnemu właścicielowi pałacu w Rybieńcu.
A już wkrótce relacje z kolejnych wydarzeń, które odbywały się w ramach „Turystycznego weekendu z gwiazdą”
Fot. A. Gaca
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!