Nie sposób go nie zauważyć. Jest duży, okazały i znajduje się w centrum Inowrocławia. Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest jednym z cenniejszych przykładów XIX-wiecznego budownictwa sakralnego w regionie. Charakteryzuje go i wyróżnia wysoka na 77 metrów strzelista wieża. Tu chrzest otrzymał prymas Polski Józef Glemp.
W latach 80. XIX wieku spaliła się w mieście świątynia pw. Najświętszej Marii Panny, i aby sprostać oczekiwaniom wiernych, 20 kwietnia 1888 roku, ówczesny proboszcz Aureli Komf wystąpił do Królewskiej Regencji w Bydgoszczy z prośbą o wyrażenie zgody na rozbiórkę ruin starej świątyni i postawienia w jej miejscu nowej. Prace budowlane przy budowie nowego kościoła rozpoczęły się dopiero 10 lat później, w połowie maja 1898 roku, i to nie w miejscu spalonej świątyni, a w proboszczowskim sadzie. 3 kwietnia 1899 roku poświęcono kamień węgielny, sama budowa kościoła trwała do 1900 roku.
W tym roku także wstawiono witraże w prezbiterium, zakrystii i kaplicy północnej oraz w masywie zachodnim witraża – rozety i poświęcono cztery dzwony (te zostały skradzione przez niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej).
Nowa świątynia została konsekrowana 20 października 1901 roku przez ks. prałata Antoniego Ponińskiego, a poświęcona w 1902 roku. przez abp Floriana Stablewskiego. Dwa lata później rozpoczęła się budowa plebanii.
Po kilku latach użytkowania, w 1909 roku w wyniku tąpnięcia ziemi spowodowanego przez znajdującą się pod miastem nieczynną kopalnię zawaliła się północna ściana transeptu. To spowodowało, że przez 20 lata świątynia była nieczynna. Prace remontowo – budowlane rozpoczęły się dopiero w 1927 roku. W międzyczasie w 1911 roku proboszcz Antoni Laubitz wybudował prowizoryczny kościół pw. Serca Jezusowego. Został on rozebrany w 1946 roku.
25 sierpnia 1929 roku, odbudowana świątynia została uroczyście rekonsekrowana przez abp gnieźnieńskiego i poznańskiego, prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda. Kościół otrzymał wówczas wezwanie Błogosławionej Maryi Dziewicy.
Kilka miesięcy później, 18 grudnia 1929 roku został tutaj ochrzczony Józef Glemp prymas Polski w latach 1981 - 2009, oraz abp Stanisław Gądecki.
Świątynia wybudowana jest w stylu noeromańskim. Architektura kościoła przedstawia założenie świątyni halowej, składająca się z trzech nawo tej samej wysokości. Za czwartą nawę uznać można transept.
Bogaty wystrój rzeźbiarski świątyni, nawiązujący do polskich tradycji narodowych i jest dziełem poznańskiego artysty Władysława Marcinkowskiego. W kościele znajdują się zabytkowe organy z 1902 roku zbudowane z 50 tys. elementów.
Fot. J. Bejma
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!