Od 23 do 25 września tego roku w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim odbędzie się III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Wszystkie kwestie organizacyjno-finansowe zostały omówione podczas wczorajszego spotkania władz gminy Janowiec Wielkopolski z Karolem Soberski, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu.
Jak już informowaliśmy, III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się od 23 do 25 września w XIX-wiecznej, pięknie zmodernizowanej kolejowej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim w woj. kujawsko-pomorskim!
– Nie będę ukrywał, że serce się raduje, iż tegoroczna edycja ostatecznie dojdzie do skutku, tym bardziej, że Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” wpisał się na dobre w krajobraz ogólnopolskich wydarzeń historyczno-kulturalnych, a ponadto jego dwie dotychczasowe edycje (w 2019 i 2021 r.) okazały się wielkim sukcesem. Pokazały także, że jest wielka potrzeba w naszym kraju takiego wydarzenia gromadzącego miłośników historii z różnych stron Polski i Europy – mówi Karol Soberski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.
Ostateczne szczegóły zostało omówione podczas środowego spotkania władz gminy Janowiec Wielkopolski: Leszka Grzeczki, burmistrza Janowca Wielkopolskiego, jego zastępcy Michała Werkowskiego z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu.
W trakcie blisko dwugodzinnego spotkania omówiono m.in. wsparcie finansowo-organizacyjne ze strony Gminy na rzecz Festiwalu, czy też tematy związane z promocją Festiwalu. Uzgodniono wstępnie, kto będzie prowadził Festiwal (ta sprawa zostanie ostatecznie omówiona w lipcu). Nie zabrakło również spraw logistycznych związanych z trzydniowym Festiwalem.
Wstępnie ustalono także, że III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” rozpocznie się w piątek, 23 września o godz. 17.00 w wieży ciśnień. Następnie o godz. 17.30 otwarta zostanie główna wystawa Festiwalu, która zlokalizowana będzie w wieży ciśnień. W piątek przewidziano też dwie prelekcje: o godz. 18.00 i 19.00.
Sobotnia część Festiwalu – odbywająca się także w wieży ciśnień - zainaugurowana zostanie prelekcją o godz. 10.00. Następnie, aż do godz. 18.00 – o każdej pełnej godzinie – będą kolejne prelekcje.
Z kolei w niedzielę, 25 września (także w wieży ciśnień), wykłady odbywać się będą od godz. 10.00 do 14.00. O godz. 15.00 nastąpi oficjalne zakończenie III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.
W trakcie III Festiwalu prezentowane będą dwie wystawy. Pierwsza z nich - dzisiaj możemy to już ujawnić - będzie to wystawa, która do Janowca Wielkopolskiego przyjedzie z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Będzie to niezwykła wystawa pt. „Stanisława Walasiewiczówna. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”.
Ekspozycja, która po raz pierwszy została zaprezentowana w październiku 2021 r. w Muzeum Sportu i Turystyki, pojawi się w Janowcu Wlkp. dzięki nawiązanej w ubiegłym roku – podczas II Festiwalu Historycznego - współpracy prezesa Fundacji, K. Soberskiego z Marzeną Jaworską, kierownikiem Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ekspozycja ta będzie prezentowana w wieży ciśnień.
Z kolei druga wystawa – na razie nie zdradzimy czego dotycząca – będzie prezentowana w jednej z sal Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim (znajdującego się około 200 metrów od wieży ciśnień).
W trakcie wczorajszego spotkania ustalono również, że w dwóch salach wieży ciśnień odbywać się będą Targi Książki Historycznej i Regionalnej. Z kolei w sali M-GOK będą się odbywać: Kiermasz Rękodzieła i „Pchli Targ”, który będzie przeznaczony tylko dla wystawców z gminy Janowiec Wielkopolski.
Targi książki i kiermasz będą odpłatne, natomiast „Pchli Targ” będzie bezpłatny. O szczegółach i zapisach poinformujemy po majowym weekendzie.
Uzgodniono też, że na Festiwal obowiązywać będą wejściówki, których przedsprzedaż rozpocznie się w najbliższych dniach.
O innych atrakcjach tegorocznego Festiwalu będziemy informować w najbliższym czasie.
– Spotkanie z władzami gminy Janowiec Wielkopolski przebiegało w miłej atmosferze i było bardzo owocne dla obu stron. Jako pomysłodawca Festiwalu, zależy mi na tym, by III Festiwal był jeszcze ciekawszy i atrakcyjniejszy niż dwa poprzednie. I wszystko wskazuje na to, że tak będzie. Ogromne wsparcie jaki otrzymaliśmy ze strony burmistrza, pokazuje, że także gospodarzom gminy zależy na doskonale przygotowanym i poprowadzonym Festiwalu – powiedział, po spotkaniu K. Soberski. – Na dzisiaj mogę zaznaczyć, że tak profesjonalnego podejścia z jakim spotkałem się ze strony władz Janowca Wielkopolskiego, nie doświadczyłem ze strony samorządów przy poprzednich edycjach Festiwalu. Dlatego jestem pewny, że wrześniowy Festiwal będzie fantastycznym wydarzeniem promującym zarówno gminę Janowiec Wielkopolski, jak i atrakcje turystyczne pogranicza Wielkopolski i Kujaw - dodaje.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!