III Festiwal Historyczny: unikatowa kolekcja aparatów fotograficznych

Z życia FundacjiAktualności26 września 2022, 21:00   red. Aleksandra Soberska1011 odsłon
III Festiwal Historyczny: unikatowa kolekcja aparatów fotograficznych
Jerzy Andrzejewski i część jego kolekcji - fot. Włodzimierz Biront

Podczas III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się od 23 do 25 września w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, można było oglądać kilka wystaw. Jedna z nich była szczególna, bo można na niej było zobaczyć obiekty, które zazwyczaj oglądać możemy wyłącznie w salach muzealnych. Mowa o aparatach fotograficznych sprzed epoki cyfrowej, będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce należących do Jerzego Andrzejewskiego, znanego artysty fotografika!

Dużym zainteresowaniem uczestników Festiwalu cieszyła się ekspozycja unikatowych aparatów fotograficznych sprzed ery cyfrowej! Wystawa to część ze zbiorów - będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce – z kolekcji Jerzego Andrzejewskiego, znanego gnieźnieńskiego artysty fotografika.

Co ważne, każdego zainteresowanego wystawą, mistrz J. Andrzejewski oprowadzał indywidualnie - gdy była taka potrzeba - i skrupulatnie opowiadał o szczegółach oraz historii poszczególnych aparatów. Była to prawdziwa podróż w czasy, często bardzo odległe...

Jerzy Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i szefem działu foto w portalu Pojezierze24.pl.


Fot. W. Biront



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 155

  • 104
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 16
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 35
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4