ReklamaA1ReklamaA1-2

III Festiwal Historyczny: poznajmy sylwetki prelegentów!

Z życia FundacjiAktualności19 września 2022, 17:30   red. Aleksandra Soberska2273 odsłon
III Festiwal Historyczny: poznajmy sylwetki prelegentów!
 fot. Jerzy Andrzejewski/Media Lokalne

III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 23 do 25 września tego roku w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim (województwo kujawsko-pomorskie) to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce! Na Festiwal składać się będą prelekcje, wystawy i dyskusje. Nasze zaproszenie przyjęło ostatecznie 19 prelegentów. Wykłady będą się odbywały w sali widowiskowej wieży ciśnień. Poniżej publikujemy krótkie biogramy wszystkich prelegentów i tytuły ich wykładów.

Organizatorem III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” jest Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” przy współpracy z Gminą Janowiec Wielkopolski.

Mecenat nad Festiwalem sprawuje Leszek Grzeczka, burmistrz gminy Janowiec Wielkopolski.

Karol Soberski

Karol Soberski (tytuł wykładu: „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”)  - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej informacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, archeologów, pisarzy, badaczy i eksploratorów (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.
Za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

Agnieszka Fulińska

Dr Agnieszka Fulińska (tytuł wykładu: „Od Bonapartego do Aidy. O dziewiętnastowiecznej egiptomanii w dwusetną rocznicę odczytania hieroglifów”) – Historia XVIII i XIX wieku, zwłaszcza okresu 1789-1870, są jej hobby i pasją naukową, a także literacką. Naukowo zajmuje się głównie publicznym obrazem władzy, a obecnie w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego realizuje grant Narodowego Centrum Nauki poświęcony legendzie i kulturowemu obrazowi Orlątka – syna Napoleona w XIX i XX wieku. Interesuje się też pamiętnikarstwem epoki. Jest ponadto kolekcjonerką – obecnie przygotowuje wystawę poświęconą Orlątku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Kocha operę oraz fantastykę literacką i filmową. Bywa tłumaczką literacką dla chleba (popularne serie dla młodzieży) i z zamiłowania (poezja; w ważnych czasopismach literackich publikowałam przekłady m. in. Johna Keatsa, Percy Bysshe Shelleya, Williama Wordswortha, Rudyarda Kiplinga, Konstantinosa Kawafisa i Arthura Rimbauda). Poza tym sama pisze: głównie opowiadania (a w przygotowaniu i powieści) dziejące się w nieco alternatywnym XIX wieku, ale na koncie mam też dwa tomy współautorskiej serii młodzieżowej „Dzieci dwóch światów”.

Kamila Czechowska

Dr Kamila Czechowska (tytuł wykładu: „Pielęgnowanie pamięci przez organizacje weteranów Powstania Wielkopolskiego w połnocno-wschodniej Wielkopolsce w latach 1920-1939”). Urodzona w Żninie. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Kcyni. Absolwentka studiów magisterskich z zakresu historii, studiów podyplomowych z zakresu muzealnictwa, studiów podyplomowych z marketingu. Doktor nauk humanistycznych. Praca doktorską dotyczyła środowisku weteranów powstania wielkopolskiego 1918=1919 w północno - wschodniej Wielkopolsce w latach 1920-1939 i powstała pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. Bogusława Polaka na Uniwersytecie Kardynala Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Działa na rzecz regionu w organizacjach społecznych. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz projektów edukacyjnych związanych z historią.

Marzena Jaworska

Marzena Jaworska (tytuł wykładu: „Życie dla sportu. Z kart albumu rodzinnego Stanisławy Walasiewicz (1911-1980)”) - absolwentka historii sztuki (Uniwersytet Wrocławski). Studiowała Dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Pracownik Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, kustosz i kierownik Działu Naukowego. Kuratorka wystaw i koordynatorka projektów wydawniczych. Autorka publikacji o: Antonim Durskim (naczelniku Związku Sokolego i Lwowskiego Sokoła-Macierzy, jednego z najwybitniejszych działaczy ruchu gimnastycznego w zaborze austriackim 2 poł. XIX i pocz. XX w.) i Stanisławie Walasiewicz (Wydawnictwo BOSZ), wybitnej międzywojennej lekkoatletce. Autorka artykułów o tematyce muzealnej i sportowej, w szczególności z zakresu historii sportu kobiet. Publikuje m.in. w: „Magazyn Olimpijski”, „Dyskobol”, „Mazowsze Studia Regionalne”, „Cenne Bezcenne Utracone”; „Odkrywca”.
Pasjonatka fotografii, lubiąca podróże a najbardziej te w czasie. Oglądanie starych zdjęć przypomina czytanie powieści o przemijaniu. Czas mija, a wraz z nim zmieniają się ludzie, ich otoczenie, obyczaje i nawyki. Jak mówią stare przekazy, każda stara fotografia zawiera duszę osoby fotografowanej, a dusza ta żyje tak długo jak długo ktoś jeszcze o tej osobie pamięta. I ta strona pracy w Muzeum, związana z pamięcią, jest mi najbardziej bliska. Angażuję się w projekty związane z rekonstrukcją przeszłości. Lubię pracę z archiwami, dużo satysfakcji czerpię ze spotkania z drugim człowiekiem - świadkiem historii - podkreśla.

Danuta Weber

Danuta Weber (tytuł wykładu: „Tamara Łempicka- kobieta nieodgadniona”) - pedagog, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Zespole Szkół Technicznych w Gnieźnie,  obecnie zaangażowana w prowadzeniu rodzinnej firmy w Poznaniu. Jej pasją jest malarstwo. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Historia malarstwa, style, techniki są przedmiotem jej zainteresowań. Udział w warsztatach, kursach malarskich, licznych plenerach i lekcjach rysunku poszerzył jej warsztat pracy. Swoje obrazy prezentowała na wernisażu „Krzywe, ale szczęśliwe” w Gnieźnie, wystawie w „Pomarańczarni”  i Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu oraz na II Festiwalu Historycznym, „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie (wystawa pt. „Zagadkowi arystokraci”). Sercem Gnieźnianka, na nowo odkrywa historię regionu. Autorka prac inspirowanych obrazami Tamary Łempickiej, które przeniosą nas w świat art deco.

Urszula Romanowska

Urszula Romanowska (tytuł wykładu: „Tamara Łempicka- kobieta nieodgadniona”) - pracuje zawodowo w Szkole Podstawowej jako pedagog kreując rzeczywistość szkolną na miejsce przyjazne w którym każdy może odkrywać swoje talenty i rozwijać swoje umiejętności. Prywatnie pasjonatka historii Gniezna miasta, w którym przyszło jej mieszkać od przeszło 20 lat. Współrealizatorka wielu wydarzeń historycznych, realizowanych z uczniami, dotyczących Powstania Wielkopolskiego, m.in. spektaklu „Zaufałem nie zginę” poświeconemu postaci księdza
majora Mateusza Zabłockiego w którym zagrała jego siostrę Wandę. Lubi odkrywać ciekawe osobowości kobiet żyjących w Polsce w okresie międzywojennym. Od niedawna zaintrygowana Tamarą Łempicką kobietą wielowątkowa o której opowie.

Izabela Nowak

Izabela Nowak (tytuł wykładu: „Eratyki w kulturze i architekturze Pałuk”) – przewodnik PTTK, interesuje się petrografią głazów narzutowych, geomorfologią i geologią obszaru Pałuk i Kujaw. Współpracuje z Muzeum Ziemi w Solcu Kujawskim tworząc wystawy wewnętrzne dotyczące bogactwa geologicznego Kujaw oraz wystawę zewnętrzną pod nazwą „Kujawski Ogród Petrograficzny”.
W Muzeum Ziemi zajmuje się również edukacją paleontologiczną i paleobotaniczną. Jako pielęgniarka chirurgiczna piszę artykuły do Biuletynu Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe i wiedzę mineralogiczną.

Andrzej Prinke

Dr Andrzej Prinke (tytuł wykładu: „Zapraszamy, ale bez Hakenkreuzów". Polsko-niemiecka wymiana młodzieży wokresie międzywojennym”) – ur. 1948 w Szczecinie; archeolog (mgr UAM 1970, dr UAM 1975) i etnograf (mgr UAM 1971). W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m. in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie, a następnie – Konserwatora Zabytków Archeologicznych Miasta Poznania. W latach 2014-2016 – kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Konsultant ds. ochrony zabytków archeologicznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizacje: epoka kamienia w Wielkopolsce, analogie etnograficzne w archeologii, petroarcheologia, stosowanie komputerów w archeologii (bazy danych, portale internetowe, systemy GIS, e-publikacje), archeologia lotnicza i historia archeologii. Koordynator ze strony polskiej pięciu długofalowych projektów europejskich w ramach programów INCO-COPERNICUS i CULTURE 2000 (1999-2008). Wykładowca na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza i w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Jacek Podemski

Jacek Podemski (tytuł wykładu: „Zamki, pałace, skarby w filmie fabularnym z okresu PRL”) – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.
Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.
Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.

Antoni Łęszczak

Antoni Łęszczak (tytuł wykładu: „Tajemnice Polskiego Towarzystwa Eksploracyjnego. Poszukiwania depozytów i ukrytych dzieł sztuki w latach 80.”) – historyk, pedagog, eksplorator, podróżnik. Od ponad 40 lat zajmuje się rozwiązywaniem zagadek historii. W latach 80. współzałożyciel i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Eksploracyjnego, pierwszego w wolnej Polsce stowarzyszenia historyczno-poszukiwawczego. Obecnie zawodowo antykwariusz i marszand.

Paweł Becker

Paweł Becker (tytuł wykładu: „Wielka dama polskiej nauki. Opowieść o Karolinie Lanckorońskiej”) – historyk, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Autor kilku opracowań i programów telewizyjnych dotyczących historii regionu Wąbrzeźna, jego postaci, baśni, legend oraz biografii ludowych poetów świętokrzyskich – Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków. Autor książki pt. „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”, „Skarbiec legend wąbrzeskich” i współautor książki pt. „Skarby wąbrzeskie”. Podharcmistrz, działacz harcerski uhonorowany tytułem Niezwyczajny Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Jeden z inicjatorów organizacji Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego. Jest przewodniczącym Komisji Historycznej Hufca Toruń.

Piotr Maszkowski

Piotr Maszkowski (tytuł wykładu: „Żołnierze Mannerheima w Srebrnej Górze. Tajemnica śmierci Finów z dolnośląskiej twierdzy”) –  historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów. Wiceprezes Fundacji Poszukiwacze.Org. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów.
Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od trzech lat wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe dla międzynarodowych stacji telewizyjnych. Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów w 2020 r., która trwała przez dwa tygodnie! Zapraszany jak prelegent na najważniejsze w Polsce festiwale historyczne i podróżnicze.

Krzysztof Krzyżanowski

Krzysztof Krzyżanowski (tytuł wykładu: „Dzienniki wojenne A.D. 2022 - najdziwniejsza polska zagadka skarbowa”) – znany i popularny na Dolnym Śląsku pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Z wykształcenia prawnik po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim.
W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Konsultant filmów dokumentalnych dotyczących zagadek Dolnego Śląska, zarówno produkcji polskiej, jak i międzynarodowej. Od wielu lat jako prelegent uczestniczy w konferencjach naukowych i popularno-naukowych w całej Polsce.
Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Członek grupy eksploracyjnej GEMO. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku oraz książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” z roku 2018.

Jan Nowicki

Jan Nowicki (tytuł wykładu: „Katarstrofa Dorniera Do 24 T3 na Kamper See”) – kapitan rezerwy, ur. w Wilnie, od 1958 roku mieszkaniec Gryfic, a w latach 1978-1989 Rogowa.
Podczas służby w Rogowie Prezes Wojskowego koła PTTK nr 12 oraz założyciel Wojskowego Klubu Sportowego Rogowo. Regionalista, zainteresowany historią Pomorza i powstaniem styczniowym. Członek Rady Fundacji Fort-Rogowo. Publikował artykuły w miesięczniku „Odkrywca”, „Skrzydlata Polska”, „Magazyn Wileński”, w „Gazecie Muzealnej” Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz „Dolnośląskiej Akademii Lotniczej”. Autor książek: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”, „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina” i „Katastrofa Dorniera Do 24 T3 na Kamper See” (obecnie jezioro Resko Przymorskie). Członek Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego.

Marcin Perliński

Marcin Perliński (tytuł wykładu: „18 sierpnia 1920 – bitwa polsko-bolszewicka pod Brodnicą”) – prawnik (karnista), miłośnik turystyki i lokalnej historii, kolekcjoner pamiątek mających związek z jego „małą Ojczyzną”, członek PTTK Oddziału w Brodnicy oraz członek zarządu (sekretarz) stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu zajmującego się w szczególności badaniem miejsc przekroczenia granicy i następnie internowania wojsk powstańczych w 1831 r., zaangażowany w konsultacje społeczne dotyczące zmiany obowiązującego porządku prawnego w zakresie poszukiwań zabytków ruchomych. Od trzech lat organizuje, wraz ze stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza, konferencję „Odpowiedzialny detektoryzm”, która jest jednym z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów związanych z poszukiwaniami ukrytych depozytów i ochroną zabytków.

Adam Lubawy

Adam Lubawy (tytuł wykładu: „Wokół wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim”) – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Janowcu Wielkopolskim, prezes Koła Terenowego PTTK w Janowcu Wlkp., współtwórca inicjatywy historycznej „Absolwenci Oxenfurtu”. Jego hobby to: podróże z historią w tle oraz kolekcjonerstwo (falerystyka).

Tomasz Górski

Tomasz Górski (tytuł wykładu: „Bydgoska Nitrogliceryna – Od Alfreda Nobla do tajemniczej fabryki w lesie”) – podróżnik, eksplorator. Do tej pory odwiedził ok. 100 krajów na pięciu  kontynentach.  Miłośnik wszelkiego rodzaju tajemnic, szczególnie jeśli ich tropienie wymaga zejścia w podziemia albo wyprawy do dżungli, a najlepiej jednocześnie jedno i drugie. Zafascynowany atmosferą tzw. opuszczonych miast, których zawzięcie poszukuje w różnych częściach świata. Jako dziecko zaczytywał się w przygodach swojego imiennika, w powieściach o przygodach Pana Samochodzika. W życiu dorosłym, podobnie, jak książkowy bohater, został muzealnikiem i na co dzień związany jest z Muzeum Okręgowym  w Bydgoszczy.

Radosław Herman

Radosław Herman (tytuł wykładu: „Bitwa pod Płowcami. Ślady z XVIII, XIX i XX wieku”) – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego.
Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp.
Autor książek: „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości” (2015), „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku” (2015), „Dwór. Miejsce magiczne a ogród zaczarowany” (2020). Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.
Pomysłodawca Festiwalu Misja Przygoda w Uniejowie i Jesiennych Spotkań Zamkowych także odbywających się w Uniejowie.
Obecnie jest też prowadzącym program „Poszukiwacze Historii”, który jesienią będzie emitowany na antenie Polsat Play.

Łukasz Orlicki

Łukasz Orlicki (weźmie udział w panelu dyskusyjnym pt. „Czy po Złotym Pociągu wierzymy w wielkie skarby?”) dziennikarz, historyk, założyciel i szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO). Organizował i kierował wieloma badaniami historycznymi i archeologicznymi dotyczącymi poszukiwań podziemnych fabryk i fortyfikacji, depozytów broni, dokumentów, śladów zbrodni i wraków (m.in. uczestniczył w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie, poszukiwaniach archiwum KG AK, ale przede wszystkim tropi ślady podziemnych fabryk i tajemniczych tuneli). Uczestniczył w ekspedycji historycznej na północną Syberię „Dead Road 1953 – 2013”. Autor artykułów z dziedziny historii konfliktów zbrojnych oraz książek „Zaginiony konwój do Riese” i „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”.

I tych wyżej wymienionych prelegentów będzie można wysłuchać podczas III edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 września 2022 r odbędzie się w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim.

Program FestiwaluJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 229

 • 169
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 51
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2