ReklamaA1

II Mnichowskie Igrzyska Dzieci

Informacje lokalneAktualności10 sierpnia 2021, 7:30   red. - inf. prasowa807 odsłon
II Mnichowskie Igrzyska Dzieci
 fot. Andrzej Dziamski/źródło: Gmina Gniezno

Po raz kolejny w okresie letnim odbyły się Mnichowskie Igrzyska Dzieci – współzawodnictwo, podczas których sport jest dostosowany do dzieci.

8 sierpnia o godz. 11.00 na obiektach sportowych w Mnichowie nastąpiło oficjalne otwarcie II Mnichowskich Igrzysk Dzieci (II MID). Podczas zawodów dzieci współzawodniczyły w grze Funinio – jest to odmiana piłki nożnej, w której spotkanie rozgrywane jest na 4 bramki (bez bramkarzy) w formacie 3 x 3 (drużyny składają się z 4 osób), konkurencjach sprawnościowych: rzut piłką tenisową prawą i lewą ręką, skok w dal oraz bieg zawrotny 4x 10 m oraz konkurencjach umiejętności ruchowych: prowadzenie i kozłowanie piłki, rzut do celu, które zostały rozegrane w formie wyścigów rzędów.

Ideą przyświecającą organizatorowi tego wydarzenia – Akademii Piłkarskiej ISiN Mnichowo, wspieranej przez Instytut Sportu i Nauki jest popularyzacja wszechstronnego szkolenia na wstępnym etapie, kiedy dzieci rozpoczynają przygodę ze sportem.

Bartosz Malak, prezes Instytutu Sportu i Nauki oraz trener najlepszego młodzieżowego klubu podnoszenia ciężarów w Polsce – LKS Budowlani-Całus zaznacza: - Dzieci do sportu przyciąga chęć wyżycia się ruchowego i dobrej zabawy, to my trenerzy, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób tą zabawą pokierować, by nie naruszając jej istoty, uczyła. Ograniczenie edukacji ruchowej kilkuletniego dziecka do jednego sportu jest daleko sięgającym błędem, które już na początku drogi ogranicza jego (dziecka – przypis. red.) możliwości. Nikt potrafi określić w jakim kierunku zainteresowania sportowe dziecka będą się rozwijać, ku jakiemu sportowi posiada wrodzone predyspozycji, ani w jaki sposób na przestrzeni kolejnych lat będzie kształtować się jego motywacja do uprawiania sportu. Sport wyczynowy jest dla nielicznych, sport powszechny – będący w służbie zdrowia i rekreacji – dla wszystkich.

Podczas Mnichowskich Igrzysk Dzieci nie jest prowadzona klasyfikacja końcowa, by uniknąć nadmiernego fetyszyzowania rywalizacji na tym etapie szkolenia. Dzieci otrzymują od sędziów informacje o rezultacie bieżącym: wynik meczu, czas czy odległość uzyskana podczas próby. Chęć uzyskania w kolejnej próbie lepszego rezultatu, pokonania rówieśnika w wybranej konkurencji jest dla dziecka naturalna – nie ma merytorycznego uzasadnienia, by dodatkowo wzmacniać rywalizację – tutaj każdy jest zwycięzcą w myśl słów prof. Eugeniusza Wachowskiego „Mój rekord życiowy jest moim rekordem świata”.

We współzawodnictwie sportowym udział wzięły zarówno dzieci podejmujące spontanicznie aktywność fizyczną, trenujące w Akademii Piłkarskiej ISiN Mnichowo oraz młodzi adepci podnoszenia ciężarów z LKS Budowlani-Całus.
Organizacja zawodów sportowych dzieci w takiej formule jest manifestacją wartości, które przyświecają trenerom w Akademii Piłkarskiej ISiN Mnichowo, w której wszechstronny rozwój stanowi podstawę przyszłej specjalizacji sportowej. Z tego miejsca zachęcamy rodziców, by zrobić dziecku prezent – zaprowadzić go na zajęcia, bo aktywność fizyczna to radość.

Sprawny przebieg II MID był możliwy dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz rodzin uczestników wydarzenia. - To kolejne w 2021 r., obok I Ogólnopolskiego Wieloboju Atletycznego ISiN zawody sportowe organizowane na terenie Gminy Gniezno. Jestem szczęśliwy widząc zaangażowanie lokalnej społeczności to motywuje do organizowania sportu właśnie tutaj – powiedział Bartosz Malak, pomysłodawca, mecenas i organizator Igrzysk.

W tego roczną edycję II Mnichowskich Igrzysk Dzieci włączyła się radna Mnichowa – Iwona Pajkert, przy której pomocy zorganizowany został wspólny posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zdziechowie, pokaz i kąpiel w pianie zapewniona przez Ochotniczą Straż Pożarną z Mnichowo, a także słodki poczęstunek dla wszystkich - Lodowóz oraz dmuchane atrakcje.

Wydarzenie sportowe i atrakcje okolicznościowe były możliwe dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Sportu i Nauki oraz Gminy Gniezno.


Fot. Andrzej Dziamski/źródło: Gmina Gniezno



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 94

  • 77
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 9
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem