ReklamaA1ReklamaA1-2

II Historyczne Konfrontacje: prof. Józef Kostrzewski jakiego nie znamy...

Z życia FundacjiAktualności24 marca 2023, 23:45   red. Aleksandra Soberska1693 odsłon
II Historyczne Konfrontacje: prof. Józef Kostrzewski jakiego nie znamy...
 fot. Aleksandra Soberska

Przy pełnej sali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie zainaugurowane zostały dzisiaj II Historyczne Konfrontacje organizowane przez Bibliotekę i Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Są to spotkania z pisarzami książek historycznych, opowieści o podróżach i dyskusje o wielkich historycznych osobowościach. Pierwszą prelekcję wygłosił dr Andrzeja Prinke a jej tytuł brzmiał „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski”. Blisko 1,5-godzinna prelekcja to nieznane fakty z życia „ojca” polskiej archeologii, przeplatane anegdotami i ciekawostkami z działalności prof. J. Kostrzewskiego.

Uczestników dzisiejszego spotkania, którzy do Zdziechowy przyjechali m.in. z Poznania, Kłecka, Gniezna, Swarzędza, Kołdrąbia, Węglewa (miejscowości, gdzie urodził się J. Kostrzewski), Pobiedzisk, Borzątwi oraz kilku miejscowości gminy Gniezno, powitała Lidia Pietrzak, dyrektor  Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, pomysłodawca Historycznych Konfrontacji. Na prelekcji obecna była również silna grupa członków Fundacji.

- Ideą Historycznych Konfrontacji jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, podróżnikami, czy archeologami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii, podróży oraz wielkich historycznych osobowości – wyjaśnia K. Soberski. - W tym roku Historyczne Konfrontacje zmieniły swoją formułę. Zamiast jednego weekendu, odbędzie się przynajmniej sześć spotkań z uznanymi i cenionymi w Polsce archeologami, podróżnikami, pisarzami i dziennikarzami. Jest to efekt porozumienia, które zawarła Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” – dodaje.

Pierwsza edycja Historycznych Konfrontacji, których pomysłodawcą jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, odbyła się od 4 do 6 czerwca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wówczas odbyło się 10 prelekcji wygłoszonych przez znanych pisarzy, archeologów, muzealników, podróżników czy historyków z całej Polski. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami sprawuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

Gość spotkania – dr Andrzej Prinke

Dalej sylwetkę dzisiejszego prelegenta przedstawił K. Soberski. Dr Andrzej Prinke – ur. 1948 w Szczecinie; archeolog (mgr UAM 1970, dr UAM 1975) i etnograf (mgr UAM 1971). W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m. in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie, a następnie – Konserwatora Zabytków Archeologicznych Miasta Poznania. – W latach 2014-2016 był kustoszem Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech) – wymienia prezes Fundacji. – Dr A. Prinke był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek – podkreśla.

A. Prinke był również konsultantem ds. ochrony zabytków archeologicznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizacje: epoka kamienia w Wielkopolsce, analogie etnograficzne w archeologii, petroarcheologia, stosowanie komputerów w archeologii (bazy danych, portale internetowe, systemy GIS, e-publikacje), archeologia lotnicza i historia archeologii. Był też koordynatorem ze strony polskiej pięciu długofalowych projektów europejskich w ramach programów INCO-COPERNICUS i CULTURE 2000 (1999-2008). – Wykładał na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza i w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu – zakończył K. Soberski.

„Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski”

W trakcie swojej prelekcji zatytułowanej „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski”, A. Prinke, który jest współautorem biografii prof. Józefa  Kostrzewskiego (wraz z J. E. Kaczmarek) pt. „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk” opowiadał o jego dzieciństwie, czasach młodości, studiach, ale nie zabrakło również anegdot z jego życia.

Dr A. Prinke wspomniał także o działalności konspiracyjnej J. Kostrzewskiego, którą ten prowadził przez prawie cały życie. Była też mowa o jego życiu rodzinnym, dzieciach profesora, ale też o jego pracach archeologicznych, w tym tych najbardziej znanych w Biskupinie. Po blisko 1,5 godzinie był czas na pytania ze strony publiczności, a później na indywidualne rozmowy przy kawie i słodkościach przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zdziechowie.

Na koniec dr A. Prinke wpisał się też do Księgi Pamiątkowej prowadzonej przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Wpisów dokonywali też uczestnicy spotkania.  

Kolejne wykłady

II Historyczne Konfrontacje to cykl kilku wykładów. Kolejne odbędzie się w piątek, 14 kwietnia o godz. 18.00, także w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie. Jej tytuł brzmi: „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”, a prelegentem będzie Piotr Maszkowski (historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów).

W kolejnych tygodniach odbędą się:

 • piątek, 21 kwietnia o godz. 18.00 - „Tu spoczywa Hubal” wykład Dariusza Szymanowskiego (prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”),
 • sobota, 22 kwietnia o godz. 18.00 - „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach” wykład D. Szymanowskiego i Marcina Sochonia (rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”)
 • piątek, 19 maja o godz. 18.00 - „Republika Mnichów Góry Athos i inne sekrety” wykład Tomasza Górskiego (podróżnik, eksplorator, muzealnik).

Zakończenie II Historycznych Konfrontacji nastąpi jesienią tego roku, gdy odbędzie się kilka kolejnych prelekcji.


Fot. A. Soberska, K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 231

 • 86
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 22
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 123
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2