ReklamaA-1ReklamaA1-2

II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już za 36 dni!

Z życia FundacjiAktualności17 czerwca 2021, 9:30   red. Karol Soberski2911 odsłon0 Komentarzy
II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już za 36 dni!
 fot. Aleksandra Soberska

Już za 36 dni od 23 do 25 lipca rozpocznie się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który tym razem zagości w Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie! Na tegoroczny Festiwal złoży się blisko 25 wykładów, 4 wystawy, dwa panele dyskusyjne i wiele innych atrakcji! Niewątpliwą mega atrakcją Festiwalu będzie możliwość obejrzenia oryginalnej pośmiertnej maski cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjedzie prosto z Paryża!

I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbył się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, zakończył się wielkim sukcesem, a przedsięwzięcie odwiedziło – przez dwa dni wykładów – blisko 2,5 tysiąca uczestników. Magnesem było zacne grono prelegentów, czyli znani w Polsce dziennikarze, historycy, odkrywcy, regionaliści, podróżnicy i pisarze.

II edycja Festiwalu miała się odbyć w 2020 r. także w pałacu w Czerniejewie, pierwotnie w marcu, później w lipcu, trzeci termin to był październik, ale pandemia koronawirusa zniweczyła te plany. Dlatego zdecydowaliśmy się o przeniesieniu imprezy na rok 2021.

Nowe miejsce Festiwalu, nowi prelegenci

Zapadła też decyzja o zmianie miejsca Festiwalu. Z gościnnego pałacu w Czerniejewie tegoroczną edycję przenosimy do Gniezna! Miejscem Festiwalu będzie Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie.

Lipcowy Festiwal, odbędzie się od 23 do 25 lipca, będzie poświęcony trzem stuleciom: XVII, XIX i XX wiek, pierwotnie zaprosiliśmy 21 prelegentów. Wygłoszą oni w sumie 24 wykłady (a może być ich więcej), dodatkowo będą dwa panele dyskusyjne i aż cztery wystawy!

Z prelegentów, którzy byli na pierwszym Festiwalu, wielu zaprezentuje się podczas drugiej edycji. Są to m.in. Joanna Lamparska, Mariusz Borowiak, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Radosław Herman, Łukasz Orlicki, Krzysztof Krzyżanowski, Bogdan Rosicki, Rafał Jurke, Jan Nowicki i piszący te słowa - Karol Soberski.

Z kolei w gronie nowych prelegentów są znani dziennikarze, historycy, odkrywcy, regionaliści, podróżnicy i pisarze. Są to: dr Agnieszka Fulińska, Agnieszka Łabuz, dr Andrzej Prinke, Piotr Maszkowski, Jerzy Andrzejewski, Krzysztof Drozdowski, Radosław Jagieła, Paweł Becker, Jarosław Mikołaczyk i Maciej Bartków.

Z kilkoma prelegentami jeszcze prowadzimy rozmowy.

Myślę, że tak zacne grono prelegentów daje gwarancję ciekawych wykładów i jest magnesem, by weekend od 23 do 25 lipca 2021 roku, spędzić w Gnieźnie. Tematy, które zostaną poruszone związane będą z tajemnicami, skarbami, zagadkami, zbrodniami, sekretami pałaców, dworów i zamków, niewyjaśnionymi do dzisiaj zbrodniami niemieckimi czy sowieckimi, będą wykłady o bitwach, obiektach wojskowych, katastrofach, czy tajemniczych postaciach, często zupełnie zapomnianych, a które odcisnęły piętno na historii Polski.

Cztery wystawy, targi, warsztaty...

Oprócz prelekcji wśród atrakcji towarzyszących będą Targi Książki Historycznej i Regionalnej, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem w trakcie pierwszego Festiwalu. Będzie zupełna nowość, czyli Kiermasz Rękodzieła Historycznego, który, jestem przekonany, również spotka się z pozytywnym odbiorem przez uczestników Festiwalu, będzie też specjalne stoisko ze najnowszym sprzętem dla poszukiwaczy.

Ponadto zaplanowaliśmy cztery wystawy. Dwie wystawy związane są z okresem napoleońskim: zaprezentowana zostanie największa na świecie wystawa guzików napoleońskich i artefaktów z tej epoki przygotowana przez Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar oraz wystawa pamiątek po okresie napoleońskim przygotowana przez Muzeum Napoleońskie w Olszowie.

Będzie również można obejrzeć największą w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego oraz będzie prezentowana wystawa malarska prezentująca sylwetki najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujawa autorstwa Danuty Weber.

Podczas II edycji Festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, ponieważ wiemy, iż na naszą imprezę wybiera się wiele rodzin z dziećmi. Często w takich przypadkach, jedno z rodziców nie mogło brać udział w prelekcjach, ponieważ musiało zajmować się dzieckiem. I my wychodząc na przeciw zdecydowaliśmy, aby na Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” zorganizować salę, gdzie najmłodsi bawili się pod opieką instruktorów.

Wydarzenie bez precedensu!

Mega atrakcją Festiwalu będzie też możliwość obejrzenia oryginalnej pośmiertnej maski cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjedzie prosto z Paryża!
 
Kto ją do nas przywiezie? Na razie niech to pozostanie tajemnicą...

Gdy do tego dodamy dwie wspomniane wyżej, niezwykłe wystawy pamiątek po Napoleonie, to zapowiada się fantastyczny weekend pełen historii i tajemnic!


Wejściówki cały czas ważne

Informujemy, że zakupione w ubiegłym roku wejściówki, są ważne na tegoroczny Festiwal, który odbędzie się w terminie 23-25 lipca 2021 r.

Zakup wejściówek przez internet na tegoroczny Festiwal będzie możliwy od 22 czerwca 2021 r.

Jeśli ktoś zakupił wejściówkę, a nie może przybyć w tym terminie, prosimy o kontakt na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl – pieniądze zostaną zwrócone.

Szczegółowy program tegorocznego Festiwalu już wkrótce.

Do zobaczenia w lipca 2021 r. w Gnieźnie!

Karol Soberski
Pomysłodawca i Dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”


O Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” więcej na: www.fundacjahistoryczna.pl


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 241

 • 187
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 48
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3