ReklamaA1ReklamaA1-2

„Historyczne Konfrontacje”: admirał Unrug, wunderwaffe i katastrofa w Czarnobylu

Z życia FundacjiAktualności6 czerwca 2021, 21:00   red. (kfs)2450 odsłon
„Historyczne Konfrontacje”: admirał Unrug, wunderwaffe i katastrofa w Czarnobylu
Od lewej: Karol Soberski, Piotr Kucznir, Marta Gałaś i Radosław Herman - fot. Jerzy Andrzejewski

„Historyczne Konfrontacje” - pierwsze takie duże wydarzenie w Gnieźnie, zgromadziło w piątkowe popołudnie w Centrum Kultury „Scena to dziwna” wielu miłośników historii z różnych stron Polski. Do Centrum Kultury zawitali – mimo panujących obostrzeń wynikających z pandemii (na sali zajętych tylko 50 proc. miejsc) – m.in. turyści z Poznania, Szczecina, Warszawy, Łodzi, Ostródy, Krakowa, Bydgoszczy czy Gorzowa Wielkopolskiego. Pierwszy dzień prelekcji, który rozpoczął się o godz. 16.00, przewidywał trzy wykłady.

Oficjalnego otwarcia pierwszej edycji „Historycznych Konfrontacji” dokonał pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna – Karol Soberski.

Gdy wydawało się, że nadszedł czas na pierwszą prelekcję, prowadząca „Historyczne Konfrontacje” Agnieszka Ziebarth z Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, poprosiła na scenę Martę Gałaś, Radosława Hermana i Piotra Kucznira, którzy w imieniu prelegentów i wystawców, przekazali na ręce K. Soberskiego - w podziękowaniu za zorganizowanie Konfrontacji - piękny witraż przedstawiający logo Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Nie zabrakło też życzeń dla K. Soberskiego i Fundacji, życzeń dalszych ciekawych projektów, unikatowych wydarzeń historycznych i kolejnych lat sukcesów w „przywracaniu pamięci” lokalnej i regionalnej historii.

Po tej niespodziance głos zabrał gość specjalny wydarzenia, Wielkopolski Kurator Oświaty – Robert Gaweł, który podkreślił, że wszystko to, co dotychczas organizował Karol Soberski, kończyło się sukcesem.

„Admirał Józef Unrug – bezkompromisowy dowódca Floty w latach 1925-1939”

Później nadszedł już czas na pierwszą prelekcję. Jej tytuł brzmiał: „Admirał Józef Unrug – bezkompromisowy dowódca Floty w latach 1925-1939” a wygłosił ją Mariusz Borowiak.

Mariusz Borowiak - urodzony w Gnieźnie, pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista; autor blisko 100 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Współpracuje z magazynami: „Morze, Statki i Okręty”, „Wojsko i Technika Historia”, „Polska Zbrojna Historia” i portalem Pojezierze24.pl. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych).

„Wunderwaffe na styku Kujaw i Wielkopolski. Prawda i mit”

Po blisko godzinnym wykładzie, kolejny był autorstwa Krzysztofa Drozdowskiego z Bydgoszczy a zatytułowany był „Wunderwaffe na styku Kujaw i Wielkopolski. Prawda i mit”.

Krzysztof Drozdowski - historyk, społecznik, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie. Dziennikarz, współpracownik portalu Pojezierze24.pl. Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Doprowadził do wznowienia przez IPN śledztwa w sprawie fordońskiej Doliny Śmierci. Jest autorem publikacji: „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Graudenz 1945 – ostatnie tchnienie”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”. „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej w latach 1911-1945”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Pomorskie tajemnice nazistów”, „Zrzucić kajdany. Bydgoszcz w styczniu 1920 roku”. Odnalazł i opracował wspomnienia gen. Jana Chmurowicza – Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza oraz por. Wacława Jałowika – „Wacław Jałowik, W piekle wojny na trzech kontynentach”. Ponadto opublikował ponad 40 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

„Czarnobyl – 35 lat po katastrofie”

Na koniec pierwszego dnia przyszedł czas na film i prelekcję Jacka Podemskiego, który zagrał główną rolę w filmach „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” i „Powrót do Czarnobyla”. Jego wykład zatytułowany „Czarnobyl – 35 lat po katastrofie” dotyczył rocznicy tych dramatycznych wydarzeń. Po dłuższym wstępie J. Podemskiego, uczestnicy obejrzeli blisko godzinny film, po którym także nie zabrakło pytań do J. Podemskiego.

Jacek Podemski - dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History. Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat.

Pierwszy dzień „Historycznych Konfrontacji”, to oprócz trzech ciekawych wykładów, także możliwość rozmów kuluarowych z prelegentami, wspólnych fotografii, możliwość zakupu książek, a także czas nawiązywania nowych kontaktów, które zapewne w przyszłości zaowocują rozwiązaniem kilku nowych tajemnice naszej historii.

O sobocie – drugim dniu „Historycznych Konfrontacji” już wkrótce na łamach naszego portalu.


Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W.  Biront, M. GlancJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 291

 • 172
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 13
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 103
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2