ReklamaA1ReklamaA1-3

Historyczna sensacja z pałacu w Czerniejewie!

HistoriaAktualności17 lutego 2021, 12:00   red. Karol Soberski2844 odsłon3 Komentarzy
Historyczna sensacja z pałacu w Czerniejewie!
Front pałacu w Czerniejewie - widok współczesny - fot. Karol Soberski

Historia ciągle mnie zaskakuje! Pracując nad książką o Marianie Haberze, która będzie nosiła tytuł „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber: marszand, ziemianin, celebryta”  natrafiłem na nieznane wcześniej fotografie, pochodzące z 1911 roku, wnętrz pałacu w Czerniejewie! Bogactwo pałacowych wnętrz, które bije z tych zdjęć, po prostu oszałamia!

Unikatem tych fotografii jest fakt, że zostały one zrobione we wnętrzach pałacu, który wówczas wyglądał jeszcze tak oryginalnie, jak został zbudowany w latach 1771-1774! Z kolei front pałacu prezentowany na pozyskanych przeze mnie zdjęciach, to efekt przebudowy pałacu w latach 1911-1912.

Należy bowiem Czytelnikom wyjaśnić, że to, co dzisiaj możemy podziwiać w salach pałacu w Czerniejewie, piękno wnętrz, to efekt przebudowy pałacu w okresie międzywojennym. A do takiej przebudowy doszło dwukrotnie!

Do pierwszej przebudowy pałacu doszło w latach 1926-1928. Wówczas rozebrany został balkon  umieszczony na 4 kolumnach (w pozyskanych fotografiach ten balkon jeszcze widniej), znajdujący się od strony ogrodu (dobudowany do pałacu w latach 1789-1791). Na zdjęciach które posiadam nie ma też – dobudowanego także w latach 1926-1928 – dwukondygnacyjnego skrzydła, które zostało połączone parterową galerią – oranżerią (ogrodem zimowym) ze wschodnią oficyną.

W trakcie tej przebudowy w latach 1926-1928 powstały też schody prowadzące z holu na piętro, które możemy dzisiaj podziwiać. Zaprojektował je warszawski architekt Juliusz Nagórski, który wykorzystał część planów z 1911 r. przygotowanych przez architekta Kazimierza Ulatowskiego (wówczas nie doszło do przebudowy pałacu). Na posiadanych przeze mnie fotografiach możemy zobaczyć pierwotny hol i drewniane schody (umiejscowione po obu stronach holu), które wówczas prowadziły na piętro pałacu!

Z kolei druga przebudowa wnętrz czerniejewskiego pałacu nastąpiła w latach 1937-1938. Wówczas przebudowano dzisiejszą Salę Belkową, gdzie pierwotnie, od około 1824 r. znajdowała się kaplica. Ale w latach 1937-1938 w tym miejscu Zygmunt Skórzewski zlokalizował bibliotekę (powstał wtedy belkowy strop istniejący do dzisiaj). Biblioteka liczyła około 50 tys. tomów.

Fotografie do których dotarłem, przedstawiają między innymi dzisiejszą Salę Balową, Salę Belkową, Salon Muzyczny – Salon z malowidłami, Sypialnię Hrabiego czy pałacowy hol. Mnogość dzieł sztuki znajdująca się w tych wnętrzach, może u współczesnego obserwatora wywołać zawał serca!

Na zdjęciach widać m.in. dekoracyjną posadzkę w Sali Balowej z motywem parasola otoczoną wicią roślinną z XVIII wieku (obecnie niewidoczna, ponieważ została zabezpieczona przed zniszczeniem). Widoczne są też łacińskiej napisy, które znajdowały się w Sali Balowej na  wolnostojących żłobkowanych kolumnach. I jak się okazuje, tych napisów było kilka, a nie tylko jeden znany nam dzisiaj napis: „„Generalis Lipski fund. 1771”, który też nie przetrwał kolejnych remontów.

Co jeszcze można dostrzec na zdjęciach? Widać słynną rzeźbę wybitnego artysty włoskiego z przełomu XVIII i XIX wieku Antonio Canovy przedstawiająca popiersie Napoleona I (obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu). Widać dziesiątki obrazów, które wisiały w pałacu, przepiękny fortepian, zegary, kryształowe żyrandole i wiele innych przedmiotów. Są też bogato zdobione piece kaflowe znajdujące się w pałacu.

Co najważniejsze, fotografie ujawniają wiele nieznanych dzisiaj szczegółów pałacu, a co za tym idzie, kolejnych jego tajemnic...

Na razie zdjęcia poddawane są analizie. Zapewne za jakiś czas zostaną przeze mnie opublikowane, ale wcześniej zostaną pokazane obecnemu gospodarzowi czerniejewskiej rezydencji.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 194

 • 156
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 19
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - baner
ReklamaA2