ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Historie o Żołnierzach Wyklętych zawitały do Zdziechowy

Informacje lokalneKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego18 kwietnia 2024, 21:00   red. Karol Soberski789 odsłon
Historie o Żołnierzach Wyklętych zawitały do Zdziechowy
 fot. Aleksandra Soberska

Ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie był dzisiaj gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, gdzie przez blisko 2 godziny opowiadał o Żołnierzach Wyklętych z powiatu gnieźnieńskiego. Prezentowane były postacie z książek „Żołnierze WSGO Warta Inspektorat Gniezno” oraz „Zielony Trójkąt - antykomunistyczny związek zbrojny w Wielkopolsce 1945”.

Gościa Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie powitała jej dyrektor Lidia Pietrzak, która przedstawiła sylwetkę ks. Michała Sołomieniuka.

Ks. dr Michała Sołomieniuk – gnieźnianin, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie i lektor języków klasycznych; absolwent Pontificium Institutum Altioris Latinitatis w Rzymie oraz Watykańskiej Szkoły Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki; zastępca przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych.

– Opowiem dzisiaj państwu o Żołnierzach Wyklętych, których sylwetki przedstawiłem w moich książkach. W książce „Żołnierze WSGO Warta Inspektorat Gniezno” zaprezentowałem postacie osiemnastu odważnych mieszkańców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej, którzy w 1945 roku zdecydowali się przeciwstawić reżimowi sowieckiemu w „wyzwolonej” Polsce. Podjęli oni działalność w podziemnym związku zbrojnym o nazwie Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta”, tworząc Inspektorat Gniezno – mówi ks. Michał Sołomieniuk.

Dalej kapłan przedstawił życiorysy opisanych Żołnierzy Wyklętych, ich losy w czasie II wojny światowej oraz działalność powojenną, często kończąca się śmiercią lub wieloletnim więzieniem. Nie zabrakło okoliczności, w których ks. Michał docierał do rodzin i krewnych bohaterów swoich książek.

Druga książka ks. M. Sołomieniuka pt.  „Zielony Trójkąt - antykomunistyczny związek zbrojny w Wielkopolsce 1945” to przede wszystkim opowieść o związku zbrojnym pod nazwą „Zielony Trójkąt” i jego dowódcy ppor. Leona Wesołowskiego „Wichury”. Oddział ten operował w powiatach: wrzesińskim, gnieźnieńskim i konińskim. – Większość żołnierzy tego oddziału, który traktowano jako część Armii Krajowej, podlegała bezpośrednio „Wichurze”, z kolei w podgnieźnieńskim Skiereszewie utworzono patrol pod dowództwem Edwarda Jagły „Sępa”. Życie, działalności i losy po 1945 roku obu tych postaci są niezwykłe i tragiczne – podkreśla prelegent.

Po wykładzie ks. M. Sołomieniuka, nie zabrakło pytań od uczestników spotkania, którzy wypełnili w komplecie salę Klubu Kobiet Aktywnych w Zdziechowie, gdzie odbywała się prelekcja.

Na zakończenie dyrektor L. Pietrzak wręczyła prelegentowi podziękowanie, w tym najnowszą książkę o gminie Gniezno autorstwa Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”.

Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa ks. M. Sołomieniuka, porozmawiać z nim na tematy historyczne, a także uzyskać dedykację od autora.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 118

 • 55
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 16
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3