Wakacje to dobry czas na poznawanie ciekawych historii, na przykład o początkach Polski. Można to robić na wiele sposobów. My proponujemy wystawę na witrynach sklepowych w różnych lokalizacjach w centrum Gniezna. Tworzą ją rysunki Tomasza Pląskowskiego, które w dowcipny sposób ilustrują mniej znane wątki z historii wczesnego średniowiecza. Pochodzą one z cyklu „Czy wiesz, że…” udostępnianym na naszym profilu Facebook. Autorem koncepcji cyklu i tekstów jest dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Już wielokrotnie udowodniliśmy, że lubimy sięgać po niestandardowe sposoby opowiadania o historii i kulturze wczesnego średniowiecza. Ta wystawa to jeden z nich i warto dodać, że to już jej 5 edycja. Prosto z ulicy spoglądają na przechodniów bohaterowie naszych rysunków, którzy wplątani w różne sytuacje, nawiązują do intrygujących i mało znanych historii z czasów naszych pierwszych władców.
O czym tym razem opowiemy? O tym, co ma wspólnego nasięźrzał z Nocą Kupały. Kim był i czy w ogóle istniał Bolesław Zapomniany. Ile dzieci mieli pierwsi królowie i który miał ich najwięcej? Jak dużo z dokumentów z czasów Karola Wielkiego to falsyfikaty? Jakie obawy pojawiły się wśród Europejczyków w związku z sylwestrem przypadającym na przełom 999 i 1000?
Wystawa będzie czynna od 5 lipca do 31 sierpnia 2021 roku.
Autor cyklu „Czy wiesz, że…”: dr Michał Bogacki
Autor rysunków: Tomasz Pląskowski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!