ReklamaA1ReklamaA1-2

Gwiazdy filmowe zawitały do Barcina i odsłoniły Barcie

AktualnościAtrakcje turystyczne29 listopada 2022, 10:30   red. Joanna Bejma1218 odsłon
Gwiazdy filmowe zawitały do Barcina i odsłoniły Barcie
 fot. Joanna Bejma

Barć Film Festiwal Kujawy Pomorze właśnie przeszedł do historii. To największa na Pałukach impreza filmowa z udziałem największych gwiazd polskiego kina połączona z konkursem filmów krótkometrażowych. W tym roku do niewielkiego miasta nad Notecią przyjechali Grażyna Błęcka–Kolska, Jerzy Stuhr, Adam Woronowicz oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

To była trzecia edycja imprezy. Jej organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Barcinie na czele z dyrektorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia Arturem Jakubowskim. Przypomnijmy. Organizacja festiwalu jest możliwa ponieważ cztery lata temu na potrzeby MDK zagospodarowano dawną siedzibę biblioteki oraz ośrodka pomocy społecznej i dzięki środkom własnym oraz dotacji z Unii Europejskiej powstało tu przestronne kino (działające w strukturze MDK). 

Seanse filmowe i odsłonięcie Barci

Jednak co dobre szybko się kończy i czas spędzony w tak wykwintnym towarzystwie z możliwością obejrzenia zarówno wybitnych dzieł polskiego kina oraz filmów krótkometrażowych, szybko minął. W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć takie produkcje jak: „Orzeł. Ostatni patrol”, „Moje wspaniałe życie”, „Historie miłosne”, „Amator”, Jańcio Wodnik”, „Ułaskawienie”. To filmy, w których występują zaproszone do Barcina gwiazdy. Po każdym seansie była możliwość porozmawiania z aktorami o ich udziale w poszczególnej produkcji. Ci chętnie opowiadali także o kulisach powstawania filmów.

Nieodłącznym elementem Barć Film Festiwalu jest odsłonięcie - przy zrewitalizowanej alei przy urzędzie miejskim - pamiątkowych Barci. W poprzednich latach Barcie odsłaniali: Artur Barciś, Katarzyna Figura, Marian Dziędziel i Lech Dyblik. Teraz do tego zacnego grona dołączyli Grażyna Błęcka–Kolska, Jerzy Stuhr i Adam Woronowicz.

Podczas gali podsumowującej to trzydniowe wydarzenie (25 – 27 listopada), starosta żniński Zbigniew Jaszczuk zapewnił, że już na stałe wpisało się ono w kalendarz imprez kulturalnych na terenie powiatu.

- Chcę podziękować naszemu jury. Twórcy filmów przyjeżdżając do Barcina, przysyłają swoje filmy dlatego, iż wiedzą, że będą oceniani tutaj przez top of the top polskiego kina, polskiej sztuki, czyli przez państwa – zwrócił się z kolei do zaproszonych gości Michał Pęziak, burmistrz Barcina. - Myślę, że festiwal ma przyszłość przed sobą, jeśli dyrektor zadba o to, żeby jury zawsze było złożone z najwybitniejszych postać polskiego teatru i kina – oświadczył.

Janusz Wojtkowiak, przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie powiedział natomiast: – Dziękuję naszym gościom za uroczystość odsłonięcia Barci. Będą to dla nas wspaniałe pamiątki po państwa pobycie w Barcinie. Bardzo dziękuję za udział w tym spotkaniu mieszkańcom i naszym gościom, za trzy dni bycia na filmach i spotkaniach. Ten festiwal jest po prostu dla was.

Nagrody za reżyserię

Jeśli chodzi o konkurs filmów krótkometrażowych Grand Prix Festiwalu i 4 tys. zł trafiło do „Martwego małżeństwa” w reżyserii Michała Toczka. I miejsce i 3 tys. zł przyznano Milenie Dłutkowskiej z film „The hero”, a drugie miejsce i 2 tys. zł Patrykowi Kaflowskiemu za „Dzień Matki”. III miejsce na filmowym podium należy do filmu „Opał” w reżyserii Maksa Michorczyka.

Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego za debiut reżyserski i 5 tys. złotych przyznano Bartoszowi Brzezińskiemu za film pt. „Skowyt”.


Fot. J. BejmaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 220

 • 137
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 18
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 64
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3